Земля

Коливання орбіти Землі виявилися здатними впливати на еволюцію життя

Вчені відкрили перший приклад впливу орбітальних циклів нашої планети на біологічну еволюцію.

Фото canva.com/gettyimages/

Принаймні, якщо йдеться про тропічні організми. Їхню еволюцію вивчили вчені з університетів Екс-Марсельського (Франція), Нью-Джерсі (США) та Відкритого університету Великобританії. Точніше, один вид цих організмів – панцирні морські водорості. Автори роботи, опублікованої у журналі Nature, простежили, як мінялися їхні панцирі за останні 2,8 мільйона років, і дійшли висновку, що ці зміни повністю відповідали орбітальним циклам Землі.

«Ми показали, що періодичні зрушення в характер витягнутості орбіти Землі сильно впливають на сезонні цикли та структуру екологічних ніш у тропіках. Наприклад, ослаблення цих циклів в результаті орбітальних зрушень вело до появи водоростей з панцирами середніх розмірів, тоді як їх посилення сприяло виникненню фітопланктону різних розмірів», — заявили дослідники.

Залежність розміру центрів водоростей з орбітальних коливань / © phys.org

Таким чином, біологам вдалося отримати перші у своєму роді докази того, що орбітальні земні коливання впливають на перебіг еволюції. У цій справі їм допомогли так звані кокколіти – відкладення морських осадових порід, що складаються з вапняних панцирів водоростей-коколітофорид та інших форм фітопланктону.

Дослідники зафіксували, що розміри панцирів кокколітів змінювалися з певною періодичністю. І частина цих циклів збіглися по довжині з орбітальними, що асоціюються зі зсувами полярних шапок. Після більш детального порівняння тих і інших циклів висновки підтвердилися: еволюція фітопланктону виявилася залежною від коливань орбіти Землі. Крім того, вчені з’ясували, що зміни у розмірах панцирів морських водоростей сильно впливали на швидкість поховання вуглецю на дні океану. Але як фітопланктон міг «відчувати» орбітальні коливання? Все просто: останні впливали на кількість світла, що отримується від Сонця в тропічних широтах у різні пори року. Послаблення цих відмінностей призводило до того, що розміри панцира водоростей приходили до середнього значення, а посилення різниці освітленості в ті чи інші пори року — до того, що розміри панцирів ставали зовсім різними.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button