Земля

Альпійські льодовики стрімко тануть (відео)

У швейцарському селі Бонда знали про небезпеку і готувалися до неї. І коли природа завдала удар, їх укріплення вистояли під натиском чотирьох мільйонів кубометрів глиняної рідини впереміш з камінням.


Дві третини території Швейцарії – гірська місцевість, і люди тут здавна пристосовувалися захищатися від лавин і зсувів.

Однак масштаб того, що сталося 23 серпня у віддаленій альпійській долині Валь-Бондаська швейцарського кантону Граубюнден змусив вчених говорити про нову реальність, в якій подібні катаклізми будуть відбуватися все частіше.

У суботу рятувальники припинили триденні пошуки восьми зниклих туристів: чотирьох німців, двох швейцарців і двох австрійців, які вирушили на пік Ченгало в день каменепаду.

Зсув, який послідував за ним зупинився біля села Бонда, з якого евакуювали близько 100 осіб.

Повторний каменепад в п’ятницю перервав рятувальну операцію, і влада не виключає нових катаклізмів в районі, популярному у любителів гірських прогулянок і сходжень.

Перед трагедією сенсори, встановлені на піку Ченгало на кордоні з Італією, показали зміщення гірських порід, і влада у відповідь частково перекрили дороги в тому районі.

Наслідки подальшого обвалу були б набагато трагічніші, якби село не було захищене бетонною дамбою, а русло річки – завчасно розширено. Вчені попереджають, що на цьому природа не зупиниться. Причина проста: на альпійському високогір’ї стає все тепліше.

Марчіа Філліпс займається вічною мерзлотою у швейцарському Інституті снігу та лавини.  “Ми бурили різноманітні породи на різних висотах, та скельні ділянки демонструють помітне потепління за останні 10-20 років”, – говорить вона.

Нічого страшного в цьому не було б, якби альпійський камінь був однорідний. Але швейцарські скелі – не той випадок. Вони шаруваті і пористі, а тріщини в породі забиті льодом.  “Вічна мерзлота відіграє стабілізуючу роль, і якщо температура підніметься вище -1,5°C, почнуться проблеми”, – говорить Філіпс.

Збитки від глобального потепління цим не обмежується. Суттєво постраждали і швейцарські льодовики.

Тисячоліттями скелі піку Ченгало підтримували знизу льодовик, однак за останні роки він помітно відступив. Гора стала такою нестабільною, що Філліпс з колегами відмовилися від виходів наверх на користь дистанційних досліджень.

“Там все в тріщинах, всі скелі живі і нестабільні, – каже вона. – Працювати в таких умовах було дуже небезпечно”.

Танення вічної криги на висоті загрожує ризиками для зимового туризму, оскільки опори підйомників часто встановлені на вічній мерзлоті.

Швейцарська влада вже посилила регулювання і зобов’язали власників гірськолижної інфраструктури постійно перевіряти стійкість і надійність конструкцій.

Філліпс допускає, що при подальшому підвищенні температури ключова для Альп галузь може постраждати.

“Я не виключаю, що декому доведеться закритися або будуватися заново”, – говорить вона.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button