Земля

Чи зможе людство жити під водою?

Всесвітній день океанів, який відзначається щорічно 8 червня, був заснований для того, щоб звернути увагу громадськості на проблеми океанів, які піддаються агресивному впливу господарської діяльності людини.

Вчені – футурологи не виключають сценарію переселення великої частини людства в океани, хоча б з тієї причини, що вони займають 71% всієї поверхні Землі. Ця думка володіє умами і всіх тих інженерів-розробників, що працюють над створенням підводного будинку для людини.


Жизнь в подводных домахПідводний дім “Діоген”

Велика частина підводних будинків була створена в 60-70-ті роки, завдяки активній діяльності Жака-Іва Кусто, який створив перший у світі підводний дім “Діоген” (він був схожий на велику бочку). Цей будинок був встановлений у Марсельській гавані на глибині 10 метрів у вересні 1962-го року. Трохи пізніше (1965 р.) Кусто поставив у Середземному морі на глибині 100 метрів лабораторію “Преконтинент-3”.

Заразившись ідеєю життя в океанах, підводні будинки і лабораторії стали будувати в США, Англії, ФРН, Болгарії, Чехословаччини, Польщі і СРСР.

По-перше, потрібно створення штучної атмосфери. Для підводних будинків зазвичай застосовувалася атмосфера, що складається з суміші двох або трьох газів. Один варіант — замінити азот гелієм (це робиться, щоб уникнути кесонної хвороби та наркотичного сп’яніння від азоту, яке викликається підвищенням атмосферного тиску) і додати 2% кисню, інший варіант — змішати: 4% кисню, 16% азоту і 80% з гелію. Складність полягає в тому, щоб в точності підтримувати цей склад.

По-друге, як з’ясувалося, людина починає дуже сильно мерзнути в гелієвій атмосфері. Гелій має більшу теплопровідність, ніж азот, і щоб людина не відчувала холод, температура в будинку повинна бути від 28 до 38° С. Цікаво, що в такій атмосфері нерухомій людині буває дуже жарко, але варто почати рухатися, як відразу відчувається холод.

Ще один момент – зміна властивостей голосу в гелієвій атмосфері. Всі ми знаємо, що ефект “Дональда Дака” при вдиханні вмісту повітряної кульки з гелієм, — тоді звуки людського голосу стають схожими на крякання каченяти з мультфільму Уолта Діснея. Уявляєте, якщо вам доведеться говорити так весь час? Більш того, акванавти не тільки погано впізнають голоси один одного, але ще й не можуть розібрати слова, які вимовляють!

Ще одна складність пов’язана з неможливістю відразу піднятися на поверхню океану, якщо раптом щось трапиться. Акванавт, який вийшов на прогулянку в глибини океану, повинен обов’язково повернутися в свій підводний будинок, – шлях наверх йому закритий. Щоб вчасно надати допомогу тим, хто потрапив у біду, в підводному будинку повинні знати, хто, коли і з яким завданням покинув дім, яка кількість дихальної суміші була в балонах його апарату… Це пов’язано з проблемою швидкого вирівнювання тиску, яке можливе тільки в барокамері, що служить проміжною ланкою між будинком і сушею.

Жизнь в подводных домахГотель Jules Undersea Lodge”


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button