Земля

Комахи піклуються про своє потомство вже 160 мільйонів років

Хоча зазвичай комахи не асоціюються в нашій свідомості з поняттям “турботливий батько”, команда китайських палеонтологів виявила докази турботи про потомство у юрських водяних клопів. Дослідження опубліковано в журналі Proceedings of the Royal Society B.

Дно доісторичного водоймища: самки стародавніх водяних клопів плавають з яйцями, прикріпленими до їхніх ніг / © 10.1098/rspb.2022.0447

Хоча кожному з нас відомі комахи, які проявляють турботу про потомство — мурахи і бджоли, — зазвичай шестиногі комашки здаються нам досить безтурботними батьками, які в кращому випадку просто залишають яйця в потрібному місці. Лише небагатьом знайомі, скажімо, клопи-хижаки, самці яких агресивно захищають кладки яєць від чужинців, або ембії, у яких самки оберігають потомство від батьків, які не цураються канібалізму.

Мабуть, батьківська турбота у комах має давні еволюційні корені, але знайти докази такої поведінки досить складно. На щастя, групі китайських вчених пощастило: в їх руки потрапили відразу кілька зразків древніх водяних клопів, вік яких склав майже 163,5 мільйона років, — і всі виявилися самками, що піклуються про відкладених яйцях.

Знахідка була зроблена на північному сході Китаю і являє собою 30 зразків водяних клопів виду Karataviella popovi (названого китайськими вченими на честь палеоентомолога Юрія Попова). У кожного з виявлених комах на середній лівій нозі розташовувалася акуратна кладка яєць, в якій яйця лежали рядами по шість-сім штук, формуючи гроно.

Імовірно, самки клопів домагалися такого розташування, підгинаючи ногу під черевце і послідовно укладаючи яйця на слизову «подушку». Під час плавання вода вільно обтікала всю кладку, забезпечуючи дитинчат, що розвиваються киснем, але для утримання рівноваги клопу, ймовірно, доводилося активніше гребти незайнятої яйцями правою середньою ногою.

Серед сучасних водяних клопів теж чимало дбайливих батьків: наприклад, у цього виду самка відкладає яйця на спинку самця, і той носить дитинчат до вилуплення / © ru.wikipedia.org

Таким чином, вже в середині Юрського періоду серед комах були турботливі батьки, які застосовували незвичайну стратегію турботи про потомство, адже подібні асиметричні кладки тільки на одній нозі не зустрічаються ні в якого іншого виду вимерлих або існуючих комах. Ймовірно, поведінка Karataviella popovi було лише “пробним пострілом” в еволюції дбайливих комах-батьків, і надалі водяні клопи перейшли до формування симетричних кладок на обох ногах або на спинці клопа-батька, що виявилося набагато вигідніше з гідродинамічної точки зору.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button