Земля

Консерви не були причиною загибелі експедиції Франкліна

Канадські вчені поставили під сумнів популярну гіпотезу про те, що загибель знаменитої експедиції була результатом отруєння моряків свинцем, який в середині XIX століття застосовувався для лудіння консервних банок.

Експедиція під командуванням сера Джона Франкліна була черговою спробою виявити, як тоді говорили, «північно-західний прохід», тобто – морський шлях, що з’єднує Атлантичний океан з Тихим на північ від Америки. Зараз ми знаємо, що такий шлях, уздовж північного узбережжя Канади, є. Але навіть в наші дні не всякий криголам його подужає. В середині позаминулого століття мореплавці сподівалися знайти щось простіше. Саме на ці пошуки й була відправлена знаменита експедиція на кораблях «Еребус» і «Терор».

Увійшовши в льоди в 1845 році експедиція зникла. Її шукали. Для пошуків навіть будувалися спеціальні кораблі. Знайшли моряків, точніше їх тіла, тільки під кінець наступного століття, коли вертольоти зробили Арктику (і не тільки її) місцем крокової доступності.

З 90-х років вкоренилася версія, що моряки Франкліна загинули, отруївшись свинцем, який в ті часи використовувався для лудіння жерсті консервних банок. Зараз для цього застосовується цинк. Саме консервування продуктів було в той момент новітньою технологією, приблизно як багаторазові ракети для нас, не дивно, що там злегка напартачили.

Автори дослідження від 2018 року вирішили звірити вміст свинцю в останках загиблих моряків з їх «ровесниками» з могил британських моряків з Антигуа, а також порівняти вміст свинцю в останках моряків, загиблих в ході першої та другої зимівлі експедиції. Малося на увазі, що якщо свинець накопичувався в організмі, то в останках з другої стоянки його повинно бути більше.

Проведені виміри дали негативну відповідь на обидва питання. Свинцю виявилося порівну в останках з першої і другої стоянок експедиції і приблизно порівну в останках моряків Франкліна і в кістках моряків, похованих на Антигуа в ті ж роки.

Це, очевидно, означає, що питання про причини загибелі експедиції відкрите знову.

З подробицями можна ознайомитися в статті, що вийшла в PLOS.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button