Земля

Розкрито причина збільшення потужності виверження вулканів (відео)

Вчені з Лабораторії реактивного руху НАСА в Південній Каліфорнії з’ясували, що обвалення кальдери збільшує потужність вивержень вулканів.

Кальдера – це казаноподібна западина з крутими схилами та рівним дном, що утворилася внаслідок провалу вершини вулкана, а іноді і прилеглої до нього території.

Для того, щоб з’ясувати, що впливає на потужність виверження, автори нової роботи вивчили виверження гавайського вулкана Кілауеа в 2018 році: воно було найбільшим за останні 200 років історії його вивержень.

“Зрештою, причиною того, що це виверження було набагато більшим, ніж зазвичай, було руйнування кальдери вулкана. Під час обвалення кальдери масивна кам’яна брила у вершини вулкана зісковзує в вулкан. Коли вона ковзає, застряє на зубчастих стінах навколо нього і ковзає далі, кам’яний блок видавлює більше магми, ніж зазвичай”, – зазначає Альберто Роман, співробітник з лабораторії реактивного руху НАСА в Південній Каліфорнії

Автори також визначили причину руйнування: це сталося через вентиляційні отвори, через які тече лава, вони були розташовані на набагато нижчій висоті, ніж вершина вулкана.

Тому велику кількість магми можна витіснити з камери під вулканом через ці жерла, а скелясту підлогу і стіни кальдери над камерою перестануть мати достатню кількість підтримки.

Коли скеля падає, вона створює тиск в магматичних осередках. Тому при виверженні Кілауеа збільшився потік магми до віддалених жерло, а також загальний обсяг виверження. Аналогічний алгоритм діє і для інших вулканів.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button