Земля

Консерви не були причиною загибелі сумнозвісної експедиції Франкліна

Канадські дослідники поставили під сумнів популярну гіпотезу про те, що загибель знаменитої експедиції була результатом отруєння моряків свинцем, який в середині XIX століття застосовувався для лудіння консервних банок. З подробицями можна познайомитися в статті, що вийшла в PLOS.

Splash News

Експедиція під командуванням сера Джона Франкліна була черговою спробою виявити, як тоді говорили, «Північно-Західний прохід», тобто — морський шлях, що з’єднує Атлантичний океан з Тихим на північ від Америки. Зараз ми знаємо, що такий шлях, уздовж північного узбережжя Канади, є. Але навіть в наші дні не всякий криголам його подужає. В середині позаминулого століття мореплавці сподівалися знайти щось простіше. Саме на ці пошуки і була відправлена знаменита експедиція на кораблях «Еребус» і «Терор».

Увійшовши в льоди в 1845 році, експедиція зникла. Її шукали. Для пошуків навіть будувалися спеціальні кораблі, на кшталт шхуни “Св.Анна”, яка сама зникне в 1913 році.

Знайшли моряків, точніше їх тіла, тільки під кінець наступного століття, коли вертольоти зробили Арктику (і не тільки її) місцем крокової доступності.

З 90-х років вкоренилася версія, що моряки Франкліна загинули, отруївшись свинцем, який в ті часи використовувався для лудіння жерсті консервних банок. Зараз для цього застосовується цинк. Саме консервування продуктів було в той момент новітньою технологією, приблизно як багаторазові ракети для нас, не дивно, що там злегка напартачили.

Автори дослідження від 2018 року вирішили звірити вміст свинцю в останках загиблих моряків з їх «ровесниками» з могил британських моряків з Антигуа, а також порівняти вміст свинцю в останках моряків, загиблих в ході першої і другої зимівель експедиції. Малося на увазі, що якщо свинець накопичувався в організмі, то в останках з другої стоянки його повинно бути більше.

Проведені заміри дали негативну відповідь на обидва питання. Свинцю виявилося порівну в останках з першої і другої стоянок експедиції і приблизно порівну в останках моряків Франкліна і в кістках моряків, похованих на Антигуа в ті ж роки.

Це, очевидно, означає, що питання про причини загибелі експедиції відкрито знову.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button