Земля

Що, якщо пандемія смертельного вірусу грипу розгориться в наші дні?

Минулого століття іспанський грип забрав не менше 100 мільйонів життів. І залишається лише питання часу, коли з’явиться подібний штам. Сто років тому сезон грипу назрівав звичайним чином. Більшість з тих, хто захворів навесні, швидко одужували, а смертність була не вище, ніж зазвичай. В газетах писали більше новини про війну, ніж про грип. Але восени все змінилося. Раніше невідомий вірус виявився надзвичайно небезпечним штамом, що знищує популяції в Північній Америці і Європі, та вбиває своїх жертв за лічені години або дні. Всього за чотири місяці іспанський грип, або «іспанка», як його називають сьогодні, поширився по світу і проник навіть у найбільш ізольовані суспільства. До моменту, коли пандемія добралася до наступної весни, від 50 до 100 мільйонів людей — близько 5% світового населення — були мертві.

Століттям через пандемія 1918 року здається таким же далеким від нас жахом, як бубонна чума і інші смертельні хвороби, з якими ми більш-менш впоралися. Але грип все ще з нами — і він продовжує забирати від 250 000 до 500 000 життів щорічно. Кожен рік приносить трохи інший штам сезонного грипу, в той час як пандемія може виникати в залежності від асортименту вірусів грипу у тварин. На додаток до 1918 року, в минулому столітті траплялися пандемії в 1957, 1968, 1977 і 2009 роках.

Враховуючи схильність вірусу до мутації і його постійна присутність в природі (він з’являється природним чином у диких водоплавних птахів), експерти переконані в тому, що це всього лише питання часу, коли з’явиться такий же заразливий і смертельний штам, як іспанський грип — а може, навіть гірше.

Что, если пандемия смертельного вируса гриппа разгорится в наши дни?

«Пандемії грипу подібні землетруси, урагани і цунамі: вони з’являються, одні гірше інших», говорить Майкл Остерхольм, директор Центру досліджень інфекційних захворювань в Університеті Міннесоти. «Вважати, що у нас не буде другої такої події, як в 1918 році, нерозумно».

Але коли воно відбудеться, продовжує він, неможливо передбачити: «Наскільки нам відомо, все може початися навіть зараз, поки ми говоримо». Неможливо точно передбачити, як будуть розвиватися події, коли схожий на «іспанку» штам знову з’явиться і почне свою криваву жнива. Але деякі обґрунтовані припущення ми цілком може зробити.

По-перше, вплив вірусу буде залежати від того, зловимо ми його досить рано, щоб утримати, говорить Роберт Вебстер з Відділення інфекційних захворювань у Дитячій дослідній лікарні Сент-Джуд. Є багато систем, які призначені для цього: група спостереження грипу Всесвітньої організації охорони здоров’я постійно стежить за розвитком вірусу в шести ключових лабораторіях по всьому світу, і додатковий набір орієнтованих на сільське господарство лабораторій робить те ж саме для домашньої птиці та свиней.

«Наше спостереження ми будемо намагатися проводити максимально добре, але ми не можемо відслідковувати кожну птицю і свиню в світі — це неможливо», говорить Уебстер. «Нам має пощастити, якщо ми хочемо стримати вірус».

Реальність така, продовжує він, що вірус майже напевно вирветься назовні. Як тільки це відбудеться, він пошириться по земній кулі, за лічені тижні, враховуючи рівень мобільності сьогодні. «Грип — це один із тих вірусів, які, якщо потрапляють в вразливу популяцію, швидко розвиваються», говорить Герардо Чоуелл, професор епідеміології і біостатистики в Університеті штату Джорджія. «Окремі особи вже переносять його до тих пір, доки не проявляться симптоми».

Оскільки за минулі сто років кількість людей не планеті зросла більш ніж у чотири рази, ймовірно, буде більше випадків зараження і смерті у порівнянні з 1918 роком. Якщо в 1918 році в результаті грипу загинуло 50 мільйонів людей, сьогодні ми могли б очікувати 200 мільйонів смертей.

Як показує історія, смертність, ймовірно, буде нерівномірно розподілена серед населення різних країн. Іспанський грип абсолютно по-різному виявлявся в різних країнах. В Індії, наприклад, вірус забрав більш як 8% населення, а в Данії — менше ніж 1%. Аналогічним чином, під час пандемії H1N1 2009 року, смертність в Мексиці перевищила смертність у Франції в 10 разів.

Експерти вважають, що ці відмінності вплинули різні чинники, у тому числі попередній вплив населення на аналогічні штами грипу та генетична уразливість окремих етнічних груп (наприклад, маорі в Новій Зеландії вмирали в сім разів частіше після зараження грипом 1918 року, ніж люди в середньому по світу).

Пов’язані з бідністю фактори, такі як санітарія, базові медичні послуги та охорона здоров’я в цілому, за словами Чоуелла, також відіграє важливу роль у боротьбі зі спалахом вірусу грипу. «У 2009 році в Мексиці багато людей потрапляли в лікарню тільки коли їм ставало дуже, дуже погано, і часто було пізно», говорить він. Багато з цих жертв були обумовлені економічним рішенням: піти до лікаря означало втратити день роботи, а значить і оплату за цей день. «Я не кажу, що це застосовне до кожного мексиканця, але найбільш уразливими частинами населення точно», говорить Чоуелл.

Якщо пандемія торкнеться США або інші місця без соціалізованої медицини, аналогічні соціоекономічні патерни застосовуються стосовно до незастрахованих громадян. Щоб уникнути витратних медичних рахунків люди без медичної страхівки, ймовірно, будуть відкладати відвідування лікарні до останнього моменту — і тоді може бути запізно. «Ми вже бачимо це на прикладі інших інфекційних захворювань і доступу до медичної допомоги».

Вакцини — найкращий засіб проти пандемії, каже Лоун Сімонсен, епідеміолог інфекційних захворювань в Університеті Роскільд в Данії. Але це вимагає ідентифікації вірусу, створення вакцини та потім її поширення по світу — простіше сказати, ніж зробити. Вакцини від грипу, які не були доступні до 1940-х років, сьогодні робляться дуже швидко, але все одно на це йдуть місяці. І навіть якщо ми будемо успішні у створенні такої вакцини, буде неможливо створити достатньо доз для кожного, каже Остерхольм. «За шість-дев’ять місяців у всьому світі тільки 1-2% населення отримають доступ до вакцини», говорить він. Інше обмеження, додає він, полягає в тому, що сучасні вакцини від грипу ефективні, в кращому випадку, на 60%.

Аналогічним чином, хоча у нас є ліки для боротьби з грипом, ми не накопичуємо їх запаси на випадок пандемії. «Сьогодні у нас недостатньо антивірусних препаратів навіть найбагатшої країни світу, США», зазначає Чоуелл. «Чого нам чекати для Індії, Китаю або Мексики?».

 

Крім цього, наявні також препарати менш ефективні, ніж такі методи лікування інших захворювань, перш за все тому, що «світ лікує сезонний грип як досить тривіальне захворювання», говорить Уебстер. «Тільки коли трапляються серйозні спалахи, наче ВІЛ, наукове співтовариство починає приділяти хворобі більше уваги».

Враховуючи ці реалії, лікарні наповняться дуже швидко, говорить Остерхольм; ліки і вакцини закінчаться моментально. «Ми вже шокували систему охорони здоров’я тут, в США, одним тільки сезонним грипом цього року, адже це був навіть не особливо важкий рік», говорить він. «Це показує, наскільки обмежена наша здатність реагувати на значне збільшення числа випадків».

Як і в 1918 році, по мірі збільшення інфекцій і смертності, міста у всьому світі, найімовірніше, зупиняться. Підприємства і школи закриються; громадський транспорт перестане працювати; електрика вирубиться; на вулицях почнуть скупчуватися трупи. Їжі буде катастрофічно не вистачати, так само як і життєво важливих ліків, які підтримують життя мільйонів людей з діабетом, серцево-судинними захворюваннями, імуносупресивними станами та іншими життєво важливими проблемами.

«Якщо пандемія призведе до порушення виробничого і транспортного ланцюжків ліків, ми побачимо смерть людей в найкоротші терміни», говорить Остерхольм. «Сукупний збиток від пандемії в стилі 1918 року може бути вельми драматичним».

Навіть після того, як вірус видихається сам по собі, наслідки його появи будуть довго віддаватися в різних куточках планети. Вірус 1918 року був «ще й потім жахливим», говорить Сімонсен, що 95% убитих були не дуже молодими і не дуже старими, як зазвичай буває у випадку грипу, а цілком здоровими, на піку працездатності. Вірус знищив частину робочої сили і зробив глибокий вплив на сім’ї, у результаті чого численні діти залишилися сиротами.

Майже достовірно вчені про це дізналися лише в 2005 році, коли реконструювали вірус іспанського грипу зразків, вилучених у ході місії Бревіг в селі на Алясці, в якій 72 з 80 жителів були вбиті хворобою менш ніж за тиждень. Тіло однієї жертви збереглося у вічній мерзлоті досить добре, щоб дозволити мікробіологу відновити її легені, які все ще містили гени вірусу.

Випробування на тваринах з використанням відновлених вірусів показали, що штам 1918 року розмножувався виключно добре. Він викликав природну імунну відповідь, цитокініновий шторм, в якому організм переходить в режим перевантаження, виробляючи хімічні речовини, призначені для запобігання вторгнення. Цитокіни самі по собі токсичні — вони відповідають за біль і нездужання під час грипу — і багато з них можуть перевантажити організм і викликати загальну відмову системи.

Оскільки у дорослих більш сильні імунні системи, ніж у дітей і літніх, вчені вважають, що їх більш сильні відповіді на грип можуть бути смертельними.

«Ми нарешті зрозуміли, чому вірус був настільки патогенним», говорить Уебстер. «Організм по суті вбивав себе сам».

У прийдешні десятиліття після іспанського грипу вчені розробили різні імуномодулюючі терапії, які допомагають пом’якшити цитокінові шторми. Але це лікування важко назвати ідеальним, і доступно воно не скрізь. «Сьогодні ми справляємося з цитокіновими штормами не краще, ніж у 1918 році», говорить Остерхольм. «Є кілька машин, які можуть дихати і ганяти кров за вас, але в цілому результат дуже і дуже похмурий».

І це означає, що, як і в 1918 році, ми, ймовірно, побачимо величезні життєві втрати серед молодих людей і людей середнього віку. І оскільки тривалість життя на десятки років більше, ніж століття тому, їх смерті будуть куди більш суттєвими для економіки і соціуму.

Тим не менше, серед поганих новин є і один шанс на порятунок: універсальна вакцина від грипу. На цю давню мрію виділені значні ресурси, зусилля по розробці проривної вакцини набирають обертів. Однак ми можемо тільки почекати і подивитися, чи прибуде вона вчасно, щоб запобігти наступній пандемії.

«Дослідження тривають. Сподіваюся, до появи цього гіпотетичного гарячого вірусу ми матимемо вже універсальну вакцину і будемо добре підготовлені», говорить Уебстер. «Але на даний момент у нас нічого немає».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button