Наука

Корів привчили “до горщика” заради боротьби з глобальним потеплінням

Біологи продемонстрували, що велику рогату худобу можна привчити до сечовипускання в «туалеті», збираючи й переробляючи шкідливі відходи.

Не секрет, що тваринництво – одне з найпомітніших джерел парникових газів в атмосфері, забруднення ґрунту і води. У світі живе близько мільярда голів великої рогатої худоби. Вони виробляють величезні маси сечі й гною, розкладання яких веде до виділення метану й аміаку, нітратів і оксидів азоту. Надходження цих речовин в природу викликає і парниковий ефект, і цвітіння водойм, і багато інших негативних впливів.

Біологи та агротехніки з Німеччини та Нової Зеландії знайшли новий незвичайний спосіб знизити шкідливий вплив тваринництва на навколишнє середовище: привчити корів «до горщика». Мається на увазі, що сконцентровані в одному місці відходи можна зібрати й відправити на перероблення. А поки вчені продемонстрували, що тварини цілком здатні навчитися стримувати себе, щоб мочитися в потрібному місці. Про це автори пишуть в статті, опублікованій в журналі Current Biology.

Тварина отримує нагороду за сечовипускання в “туалеті” / ©Research Institute for Farm Animal Biology

Вчені проводили досліди на 16 телятах, які жили на експериментальному полі та не використовувалися для отримання молока або розведення. Спочатку вони встановили обгороджений “туалетний” вольєр і тренували тварин користуватися ним: поміщали всередину і кожен раз, коли ті спорожняли сечовий міхур, видавали ласощі. Далі корів ставили зовні вольєра і підгодовували за те, що вони заходили всередину, щоб помочитися там. Якщо ж тварина “робило свої справи” зовні, його обдавали водою зі шланга.

 

Корова йде до входу в “туалет” / ©Research Institute for Farm Animal Biology

За словами вчених, 45-хвилинних сеансів навчання протягом десяти днів було достатньо, щоб 11 з 16 телят привчилися спорожнятися всередині «туалетного» вольєра. Решта п’ятеро, можливо, теж змогли б незабаром натренуватися, проте автори вирішили не витрачати на них час. Таким чином, біологи зробили висновок, що корови здатні навчитися контролювати сечовипускання.

Самі дослідники називають свою роботу “доказом принципу” : якщо привчити корів “до горщика” дійсно так просто, можна рухатися далі до масового застосування цього методу на практиці. На справжніх великих сільськогосподарських підприємствах весь процес навчання і подальшого контролю повинен відбуватися автоматично. Тому тепер вчені планують зайнятися розробкою відповідних систем і механізмів.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments