Наука

«Протези стануть не потрібні?»: Вчені змусять зуби знову зростати

На перших порах, це допоможе стоматологам зайнятися відновленням їх коренів. Допомогу у відкритті зробили стародавні неандертальці.

Американські вчені, які працюють в Університеті Південної Каліфорнії прийшли до висновку, що їм, зрештою, вдасться змусити зуби знову зростати. Якщо у них це вийде, то стоматологічні протези стануть не потрібні дуже багатьом людям.

Дослідники займалися вивченням корінних зубів неандертальців. При цьому, фахівцями була виявлена одна досить цікава особливість. Як виявилося, у стародавніх людей довжина кореневих стовбурів зубів була значно більшою. При цьому, їх руйнування проходило набагато повільніше, у порівнянні з Homo sapiens.

Першим припущенням було те, що в основі цього лежить структура харчування і фізичні навантаження неандертальців. Однак, на цьому поясненні вчені не зупинилися. Вони вирішили перевірити, чи можливо здійснювати формування росту коренів зубів і контроль за цим, застосовуючи епігенетичну регуляцію.

По суті, виходить, що вона просто «вимикається» у предків людини в процесі їх еволюційного розвитку. Водночас, учені вважають, що є спосіб за її новим «включенням». При цьому не потрібно втручання у генетичні коди. Потрібно буде лише змінити експресію існуючих генів. Вчені вважають це цілком можливо, якщо вдасться домогтися збалансованої рівноваги двох різних білків, які беруть участь у тому, як формуються лицьові кістки черепної коробки.

Дослідники визнають, що на перших порах не вийде провести повноцінну регенерацію нового зуба. До цього ще неблизький шлях. Однак, вже можна приступити до вирощування кореня зуба, на який стане закріплюватися зубна коронка.

Схожі результати отримані і англійськими вченими з Лондонського Королівського коледжу, які проводили майже аналогічні дослідження. Вони порівняли зубні пластини хребетних тварин, у яких протягом життя набір зубів виростає двічі (як і у людини), з пластинами мишей, у яких набір залишається єдиним.

Виявилося, вся річ у тому, що у гризунів просто відсутній сигнальний шлях, по якому повинна проходити команда зростання нових зубів. Після того, як цей сигнал був активований, лабораторні миші отримали зростання «другого комплекту», чого в природі не відбувається ніколи.

Зараз дослідники зайнялися пошуком аналогічного «шляху» в людському організмі. Можливо, його запуск дасть людям «третє покоління» їх зубів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button