Екологія

Коронавірусна пандемія стала причиною антропаузи

Те, що відбувається зараз з біосферою Землі, — абсолютно нове явище в історії планети, що потребує детального вивчення.

Пандемія Covid-19 впливає не тільки на людей, але і на природу. З-за введення повсюдних обмежень на дорогах стало менше машин, рідше почали літати літаки, а кораблі залишаються в портах. І природа це помітила.

На вулицях чилійської столиці Сантьяго нещодавно можна було побачити пум; вулиці Сан-Франциско наповнили койоти; по вулицях валлійських містечок прогулювалися гірські козли. А в житлових районах азійських мегаполісів були помічені полчища щурів і мавпячі банди.

Деякі люди стали називати це «Великою паузою». Дослідники, що опублікували свою статтю в журналі Nature Ecology & Evolution, придумали більш науковий термін — «антропауза». Під цим словом мається на увазі «значне глобальне зниження сучасної людської діяльності, особливо подорожей». І це явище, стверджують автори роботи, неодмінно варто всебічно вивчати.

«Пріоритет людського суспільства повинен полягати в тому, щоб впоратися з всеосяжною трагедією і труднощами, викликаними Covid-19, — пишуть вчені. — Але ми не можемо дозволити собі втратити можливість виміряти — вперше в глобальному масштабі, — наскільки сучасна людська мобільність впливає на дику природу».
І такий вплив може бути не завжди очевидним або очікуваним.

У той час як ослаблення транспортних потоків і згортання традиційних туристичних маршрутів дозволили одним видам процвітати у відносному спокої, іншим загрожує куди більший ризик, ніж раніше. Так, види, що знаходяться під загрозою зникнення, зараз все частіше піддаються браконьєрству. Причина цього, на думку авторів роботи, криється в економічних труднощах, які особливо важко позначаються на деяких регіонах планети, і пов’язане з цим посилення експлуатації природних ресурсів.

Зміна числа людей, які відвідують парки під час пандемії / Rutz, Cagnacci, Wikelski et al., Nature Ecology & Evolution, 2020

Антропауза також дає дослідникам унікальну можливість зрозуміти, наскільки маршрути переміщень і міграцій залежать від присутності людей та створених ними структур. Сьогоднішні обставини ідеально підходять для вчених, які проводять польові дослідження. Фактично ослаблення логістичних потоків у великій мірі відкидає нашу планету на кілька десятиліть назад, і об’єднані результати досліджень, зібраних в різних екосистемах, допоможуть оцінити, наскільки великий вплив розвивається ноосфери на дику природу.

Сьогодні Земля знаходиться на порозі шостого масового вимирання в історії її біосфери. Антропауза дозволить оцінити, наскільки великим може бути внесок людини у цю глобальну подію, і вжити заходів для збереження біорізноманіття.

«Ніхто не просить людей залишатися в ізоляції постійно, — говорить фахівець з етології Мартін Вікельскі з Інституту Макса Планка, один з співавторів статті. — Але <…> щодо невеликих змін в нашому способі життя і транспортних мережах потенційно можуть принести значні вигоди як для екосистем, так і для людей».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button