Наука

Користь комах: британські вчені показали, яку користь приносять комахи

Британські вчені вважають, що людству потрібно перестати думати про комах як про «моторошних повзучих істот» і зосередитися на величезній користі, яку вони приносять людям і навколишньому середовищу. Ось кілька факторів, які варто врахувати.

Широко поширене і глибоко вкорінене в культурі уявлення про комах як про моторошних істот є ключовим фактором, що стримує суспільне визнання ролі, яку вони насправді відіграють в різних екосистемах, — стверджують вчені Ланкастерського університету, Великобританія. Так, негативна думка частково відбивається в державній політиці, яка не передбачає дій для збереження біорізноманіття. Фахівці виклали своєрідний “план” для запобігання необов’язковій загибелі комах по всьому світу.

Під керівництвом доктора Філіпа Донкерслі і в співавторстві з вченими Університету Гонконгу, Чеської академії наук і Університету Харпера Адамса опублікований в журналі Ecology and Evolution документ є закликом до дії, спрямованим до інших ентомологів, щоб ті активізували програми по захисту комах. Незважаючи на 30 років різних міжурядових звітів про важливість біорізноманіття, глобальна чисельність комах, біомаса та їх різноманітність зменшуються.

“Скорочення біорізноманіття, включаючи комах, часто є ненавмисним наслідком людської діяльності, при цьому добробут людини майже завжди перевершує охорону природи, і це, ймовірно, триватиме до тих пір, поки ми не досягнемо точки, коли ми побачимо, що “плоскі” екосистеми завдають шкоди нашому власному виду», — говорить Доктор Донкерслі. “Міжурядові [програми] реагують повільно, набираючи чинності тільки тоді, коли зміни стає неможливо ігнорувати», — пишуть фахівці. 

Підкреслюється ряд переваг, які приносять комахи. Наприклад, це фундаментальна роль в екосистемах і взаємодія з рослинами, в тому числі в якості запилювачів, їжі для інших тварин і в якості джерела їжі для людей в деяких частинах світу. Інші переваги, підкреслені авторами, включають внесок комах у добробут, культуру та інновації: те, що люди отримують, спостерігаючи за комахами, їх роль у літературі та технологічному прогресі (косметика, фармацевтика).

Дослідники запропонували встановити стратегічні пріоритети, щоб допомогти зберегти популяції комах:

  • активно і публічно реагувати на бездіяльність уряду;
  • підкреслювати технологічні розробки, якими ми зобов’язані комахам;
  • робота з групами з охорони птахів, рослин і ссавців, щоб показати взаємозалежність видів;
  • залучення громадськості та школярів до чудес світу комах, щоб протидіяти сприйняттю комах як загрозливих «моторошних повзаючих істот».
“Переваги, які ми отримуємо від світу комах, великі, але [прийняті в суспільстві] фобії безхребетних широко стоять на шляху їх збереження [біорізноманіття]», — говорить доктор Донкерслі. “Ця зміна сприйняття є важливим кроком, поряд з іншими заходами, які ми викладаємо. Необхідні негайні і суттєві дії для захисту комах, щоб підтримувати стабільність глобальної екосистеми», — підсумували у своїй роботі вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button