Екологія

Кількість метану в атмосфері збільшилась в рази: вчені назвали причину

Час для подолання кліматичної надзвичайної ситуації закінчується

Рівні всіх трьох основних парникових газів в атмосфері досягли рекордних значень, ефект потепління зріс на 50% між 1990 і 2021 роками, а СО2 склав близько 80% цього збільшення.

Науковці вважають, що зростання рівня метану може бути викликано діяльністю мікробів у заболочених угіддях, рисових полях і кишківнику жуйних тварин, адже підвищення температури створило для них ідеальні умови, йдеться в новому дослідженні Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО), повідомляє The Guardian.

Генеральний секретар ВМО професор Петтері Таалас заявив, що це показує, що світ рухається в неправильному напрямку.

Дослідники виявили, що у 2020 і 2021 роках відбувся найбільший річний стрибок концентрації метану з початку систематичних вимірювань майже 40 років тому. Деякі вчені вважають, що причиною стало збільшення обсягів гідророзриву в США, однак промислові викиди не демонстрували такого різкого зростання.

“Рівень вуглекислого газу також стрімко зростає, причому стрибок з 2020 до 2021 року перевищує річний темп зростання за останнє десятиліття. Вимірювання станцій глобальної мережі спостереження за атмосферою ВМО показують, що ці рівні продовжують зростати”, – йдеться в матеріалі.

За даними ВМО, концентрація парникових газів у 2021 році становила:

  • для вуглекислого газу – 415,7 часток на мільйон, 149% доіндустріального рівня;
  • для метану – 1908 частин на мільярд, 262% доіндустріального рівня;
  • закису азоту – 334,5 частин на мільярд, 124% доіндустріального рівня.

Таалас зазначив, що постійне зростання концентрації основних парникових газів, зокрема рекордне прискорення рівня метану, показує, що світ рухається в неправильному напрямку. Однак вплив метану на клімат оборотний, адже він має відносно короткий термін життя — менше 10 років, а найбільшу загрозу має СО2.

“Існують економічно ефективні стратегії для боротьби з викидами метану, особливо в секторі викопного палива, і ми повинні впровадити їх без зволікань, — додав він. – Як найневідкладніший пріоритет, ми маємо скоротити викиди вуглекислого газу, який є основною рушійною силою зміни клімату та пов’язаних із цим екстремальних погодних умов, і який впливатиме на клімат протягом тисяч років через втрату полярного льоду, потепління океану та підвищення рівня моря”.

Таалас також підкреслив, що час для подолання кліматичної надзвичайної ситуації закінчується, оскільки концентрація парникових газів в атмосфері продовжує досягати нових піків. Тому необхідно трансформувати промислові, енергетичні та транспортні системи та весь спосіб життя.

“Необхідні зміни є економічно доступними та технічно можливими. Час спливає”, – сказав він.

В матеріалі зазначили, що результати досліджень ВМО будуть представлені на кліматичній конференції ООН Cop27 у листопаді 2022 року. Однак, навіть якщо рівень викидів швидко зменшиться до  “чистого нуля” спостережуваний рівень температури зберігатиметься десятиліттями.

Натхнення: ecopolitic.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments