Всесвіт

Космічні бульбашки виникають через діяльність чорної діри

Дослідники з Національного Університету Цінхуа у співпраці з U-M і Університетом Вісконсіна з’ясували, що бульбашки є результатом потужного викиду надмасивної чорної діри в центрі Чумацького Шляху. Матеріали, опубліковані в журналі Nature Astronomy, показують, що викиди матерії почалися близько 2,6 мільйона років тому і тривали близько 100 000 років.

Бульбашки фермі і ерозиту, названі на честь телескопів, за допомогою яких їх виявили в 2010 році, були утворені одним і тим же потоком енергії з надмасивної чорної діри що і мікрохвильова серпанок — туман заряджених частинок приблизно в центрі галактики. Викиди енергії відбуваються, коли матерія рухається у напрямку до чорної діри, але не перетинає горизонт подій — межу, за якою події не можуть впливати на спостерігача. Частина цієї матерії відправляється назад у космос, тому чорні діри не ростуть безконтрольно. Енергія, в свою чергу, витісняє матерію, внаслідок чого утворюються великі бульбашки.

Діаметр бульбашок становить 11 кілопарсеків. Один парсек еквівалентний 3,26 світловим років. Таким чином, висота цих споруд становить майже 36 000 світлових років. Для порівняння, діаметр Чумацького Шляху – 30 кілопарсеків.

Астрономи зацікавлені в спостереженні за бульбашками ерозиту, тому що вони знаходяться в нашій Галактиці. Ці дані можуть розповісти астрономам про те, скільки енергії зібралося, як довго вона накопичувалася і з якого матеріалу складаються бульбашки.

“Наша близькість до викидів означає Те, що вчені зможуть збирати величезну кількість даних», — говорить астроном Матеуш Рушковський, співавтор дослідження.

Усередині бульбашок знаходяться космічні промені, форма високоенергетичного випромінювання. Бульбашки ерозиту містять в собі бульбашки фермі, склад яких поки невідомий. Однак моделі дослідників можуть передбачити кількість космічних променів, що знаходиться всередині кожної зі структур.

“Спостереження за бульбашками ерозиту дозволило нам більш точно визначити тривалість активності чорної діри і краще зрозуміти історію нашої власної галактики», — вважає Карен Ян, провідний автор дослідження і доцент Національного університету Цінхуа на Тайвані.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button