Земля

Кут нахилу земної осі виявився важливий для розвитку складного життя

Моделювання показало, що помірний нахил осі обертання планети забезпечує інтенсивне перемішування поживних речовин в океані і бурхливий ріст бактерій, які наповнюють повітря киснем.

©ricardo, Flickr

Високорозвинене життя на Землі неможливе без кисню. При цьому весь кисень в повітрі планети має біогенне походження. Він наповнив атмосферу майже 2,5 мільярда років тому (хоча, можливо, і набагато раніше), в результаті діяльності ціанобактерій. Нове моделювання показало, що більшу роль в цій «кисневій революції» зіграв нахил земної осі. Він посилював перемішування океану і сприяв посиленню фотосинтезу. До такого висновку прийшли Стефані Ольсон (Stephanie Olson) і її колеги з Університету Пердью, які виступили з доповіддю на Гольдшмідтовській конференції по геохімії.

Нам відомий лише один зразок планети, населений життям, – Земля – ??і єдиний приклад самого життя. Важко сказати, чи можливі зовсім інші варіанти того та іншого. Тому, оцінюючи шанси на населеність інших планет, її обов’язково зіставляють із Землею. Тут важливі багато факторів: орбіта, розміри та склад планети, відстань до зірки і температура поверхні, магнітне поле. Іноді серед них розглядають наявність супутника, стабілізуючого обертання планети, і схожого на Юпітер гіганта, гравітація якого вловлює безліч небезпечних небесних тіл і захищає життя від постійного бомбардування. Ще одним з цих факторів можна вважати помірний нахил осі планети.

Стефані Ольсон і її співавтори провели моделювання умов, які існували в океанах Землі в епоху далекої кисневої революції, і оцінили, як зміна різних умов впливає на діяльність ціанобактерій, а в підсумку і на кількість кисню в атмосфері. Як варто було б очікувати, важливими для цього факторами виявилися тривалість доби (і світлового дня) і руху континентів, що визначають морські течії. Але з’ясувалося, що і величина нахилу осі вкрай важлива для заповнення киснем атмосфери.

Нахил земної осі становить близько 23 °, і моделювання показало, що якби воно було занадто слабким, ціанобактеріям довелося куди важче. Завдяки такому поміркованому відхиленню на Землі існують пори року. Зміни температури підсилюють перемішування океанської води і розчинених в ній поживних речовин. Без сезонних змін цей процес відбувався б набагато повільніше. З іншого боку, несприятливим для кисневої революції опинився і занадто сильний нахил. Створювані ним сезонні перепади надто екстремальні для життя. Нахил осі повинен бути помірним – приблизно як на Землі.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button