Наука

Лабораторний тест показав, що глютен викликає запалення мозку

Дослідники вперше спостерігали, що пшеничний глютен викликає запалення мозку у мишей. Аналогічний ефект може спостерігатися у людей.

Image @sciencephotolibrary from Canva

Дослідники з Університету Отаго досліджували вплив глютену, який міститься в багатьох злаках, на роботу мозку. Аналіз на мишачій моделі показав, що дієта з високим вмістом жирів, збагачена глютеном, викликає глютен-індуковане запалення гіпоталамуса.

Вчені протестували вплив на вагу, метаболізм і роботу нервової системи мишей двох видів дієт. Одній групі мишей давали дієту з низьким вмістом жирів, збагачену 4,5% глютену (відповідає середньому добовому споживання людини), другій — дієту з високим вмістом жирів і такою ж кількістю глютену.

Експеримент підтвердив висновки попередніх спостережень, що глютен сприяє збільшенню маси тіла мишей і запалення в нервовій системі кишечника і шлунково-кишковому тракті. Крім того, дослідники вперше спостерігали запальний ефект від дієти в гіпоталамусі. Це життєво важлива частина мозку, яка, в тому числі бере участь в координації основних метаболічних функцій, таких як регуляція маси тіла і регуляція рівня цукру в крові.

Дослідники виявили, що глютен разом з дієтою з високим вміст жирів збільшує кількість імунних клітин мозку — астроцитів і мікроглії. При цьому додавання глютену до звичайної дієті збільшувало їх кількість до рівня, характерного для дієти з великою кількістю жирів. А додавання глютену до «жирної» дієті веде ще до більшого зростання.

Миші — відмінна модель для вивчення фізіології людини, відзначають дослідники. У цих тварин дуже схожа кровоносна, репродуктивна, травна, гормональна і нервова системи. Вчені вважають, що таке ж запалення може статися і у людей.

Можливо, стійкі до травлення компоненти пшениці або глютену можуть привести до імунної відповіді, що спостерігається у пацієнтів з глютеновою хворобою, яка потім проявляється в мозку. Це перші результати, і нам потрібні додаткові дослідження, щоб підтвердити, чи має це значення для людей з целіакію або чутливістю до глютену, – говорить Алекс Тапс, доцент Університету Отаго і співавтор дослідження

Вчені підкреслюють, що результати дослідження не говорять, що люди повинні раптово припинити їсти глютен. Перехід на безглютенові продукти також може викликати ускладнення у «здорової» людини. Але відкриття показує, що потрібні додаткові дослідження можливих проявів непереносимості глютену у людей.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button