Технології

Лампу для управління циклами сну випробують на МКС

Астронавт Європейського космічного агентства (ЄКА) Андреас Могенсен проведе на орбіті експерименти з дослідження сну.

ЕКА повідомила про два експерименти, присвячені сну на орбіті, які проведе датський астронавт Андреас Могенсен. Вчені вивчать можливість регулювання циркадних ритмів за допомогою штучного освітлення і активність мозку під час сну в умовах мікрогравітації на борту Міжнародної космічної станції (МКС).

Андреас Могенсен — учасник місії Crew-7. Космічний корабель компанії SpaceX доставив чотирьох членів екіпажу на МКС 27 серпня. Екіпаж буде працювати на орбіті до початку 2024 року. На третій день після прибуття на станцію астронавт встановив в каюті спеціальну лампу, розроблену компанією SAGA Space Architects і призначену для регулювання циркадних ритмів — біологічних годин.

Увечері, коли Андреас лягає спати, світло загоряється червоним, імітуючи заспокійливий захід. А при пробудженні стає синім, нагадуючи кольори ранкового неба. Відтінки лампи підібрали, щоб імітувати природне денне світло на Землі, якого астронавти не бачать на МКС.

Регульована зміна освітлення протягом дня. Анімація: SAGA Space Architects

Астронавти на космічній станції здійснюють повний оборот навколо Землі кожні 90 хв і щодня спостерігають 16 заходів і сходів сонця. Такий розпорядок впливає на роботу біологічних годин, які керують циклами сну і метаболізмом організму. Експеримент перевірить, чи допомагає імітація природного освітлення управляти циклами сну і покращувати його якість.

Внутрішньовушний прилад для вимірювання ЕЕГ. Фото: Aarhus University

Крім того, спеціально для місії Могенсена дослідники з Орхуського університету в Данії розробили компактний пристрій для вимірювання активності мозку під час сну. Прилад нагадує невеликі навушники і вимірює електроенцефалограму (ЕЕГ) для оцінки якості сну.

Традиційні «шоломи» для вимірювання ЕЕГ викликають дискомфорт під час сну через розмір і велику кількість проводів. Внутрішньовушні прилади менш інвазивні, їх легше надягати перед сном. Вони не заважають спати і не впливають на результати спостережень.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button