Поради

Лікування гастриту з підвищеною кислотністю

Багатьом з нас знайомі відчуття тяжкості і деколи нестерпний біль у животі практично після кожного прийому їжі. Якщо людина відчуває ці відчуття, ледве встигнувши поснідати чи повечеряти, то з великою часткою ймовірності можна стверджувати, що у неъ розвинувся гастрит. Це захворювання займає друге місце в рейтингу поширеності серед населення, поступаючись лише всіляким ГРВІ. Лікарями виділяється величезна кількість його різновидів, але основні види всього два, і вони визначаються рівнем кислотності шлункового соку. Темою даної статті стане лікування гастриту з підвищеною кислотністю. Ми поговоримо про те, що являє собою ця хвороба, які чинники провокують її розвиток, і, звичайно, розглянемо різні методи лікування, що використовуються як у традиційній, так і в народній медицині.

16-12-14-foto-600x400-2 (2)

Збудник і фактори ризику

Щоб говорити про те, як з боротися з таким захворюванням, як гастрит з підвищеною кислотністю, спочатку необхідно з’ясувати, що воно собою являє і чому розвивається. Будь-який тип гастриту є запальним процесом в слизовій оболонці шлунка. Це означає, що розвиток провокується впливом на нього різних агресивних факторів. У деяких випадках головний винуватець виникнення гастриту – багатьом відома і часто згадувана в рекламах різних молочних продуктів бактерія Helicobacter pylori. Проте якщо у людини розвивається гастрит з підвищеною кислотністю, причини не завжди можуть бути саме в наявності даного мікроорганізму. Важливу роль відіграють харчові звички людини і спосіб її життя. Що ж такого ми, самі того не підозрюючи, робимо і чому не можемо позбутися неприємних симптомів? Давайте розбиратися.

Нездорова їжа

Як це не сумно, але сучасна людина в 90% випадках харчується абсолютно неправильно. Вона начебто і рада відмовитися від фастфуду та напівфабрикатів, проте ритм нашого сьогоднішнього життя, коли ми змушені перекушувати так званою швидкою їжею, ніяк не дає цього зробити. І більшість людей зовсім не замислюються над тим, що регулярне споживання такого роду продуктів є абсолютно згубним для шлунка. Тільки уявіть: дотримуючись подібного раціону принаймні протягом одного-двох місяців, ви з великою часткою ймовірності відчуєте на собі всі «принади» цього захворювання. Саме тому, якщо людині хочеться уникнути такої напасті, як гастрит з підвищеною кислотністю, харчування – один з тих аспектів, про які слід задуматися в першу чергу.

Стрес

Як не дивно, але постійне психологічне напруження, а також синдром хронічної втоми, який став вже нормою для більшості з нас, теж можуть спровокувати розвиток хвороби. Чому стресовий стан так гнітюче впливає на слизову оболонку шлунка людини, не можуть толком пояснити навіть найдосвідченіші фахівці. Це здасться неймовірним, але по факту, коли ми говоримо про те, що причиною будь-якої хвороби стають нерви, у світлі розглянутої нами теми це є 100% правдою. Саме тому одним з важливих аспектів, які становлять лікування гастриту з підвищеною кислотністю, є максимальний спокій і відсутність сильних стресів. Звичайно, уникнути цього повністю неможливо, але потрібно спробувати відгородити себе від непотрібних розладів. Якщо вже засмучуватися й переживати, то тільки тоді, коли для цього є дійсно вагомий привід.

[ads2] Шкідливі звички

Здавалося б, уже всім давно відомо про те, що надмірне вживання алкоголю, а також кофеїну і нікотину згубно відбивається на нашому здоров’ї. Не оминає їх атака і слизову оболонку шлунка – вона дуже сильно травмується. З цієї причини більшість курців, любителів алкогольних напоїв та кавоманів в якийсь момент відчувають на собі всі прояви цього захворювання. Тому лікування гастриту з підвищеною кислотністю має увазі прощання з усіма шкідливими пристрастями: сигаретами, чашкою кави вранці на голодний шлунок замість повноцінного здорового сніданку, алкогольними вечірками з друзями по вихідних.

Симптоматика хвороби

За якими ж ознаками можна визначити у себе гастрит і що має змусити потенційного хворого відвідати лікаря і пройти відповідні обстеження? Як не дивно, захворювання може протікати без жодних зовнішніх проявів. Тому часом людина може навіть і не підозрювати про те, що вона хвора. Але настане той момент, коли ерозивний гастрит з підвищеною кислотністю дасть знати про себе. Слід взяти до уваги той факт, що варіювання симптомів може бути досить сильним. У одного хворого можуть спостерігатися всього один або два ознаки захворювання, в той час як інший може відчути на собі “повний букет”. Тут визначальними факторами є стадія хвороби у людини і індивідуальні особливості його організму. Далі ми будемо говорити лише про ті прояви, якими характеризується гастрит шлунка з підвищеною кислотністю шлункового соку.

Больові відчуття

Найперший і відмітний симптом цього захворювання – це, звичайно, болі в шлунку. Саме вони ведуть за собою всі інші ознаки, за якими можна запідозрити у людини наявність гастриту. Пояснення цьому найпростіше: соляна кислота, яка перебуває у складі шлункового соку, постійно дратує його слизову оболонку, що негайно призводить до появи інтенсивних і досить тривалих болів, які локалізуються в області епігастрії (вона ж – область сонячного сплетіння).

Печія і відрижка

У 99% випадків у хворого виникають скарги на дуже сильну печію, яка може мати місце як після їжі, так і натщесерце. Стійку відрижку спостерігають через короткий час після прийняття їжі, приблизно через 15-20 хвилин. Такі неприємні ознаки гастриту з підвищеною кислотністю, безумовно, знижують якість життя і доставляють масу незручностей, що позбавляє людину спокою і порушує його звичний режим життя і особливо – харчування.

Зменшення маси тіла

У міру того як захворювання прогресує, особливо в періоди рецидиву, у хворого може практично повністю пропадати бажання їсти. І нічого дивного в цьому немає, тому що навіть, наприклад, одна ложка супу може створити таке відчуття у людини, як ніби він в буквальному сенсі слова з’їв слона. У цьому випадку лікарі настійно радять: якщо у вас гастрит з підвищеною кислотністю, меню повинно складатися переважно з легкозасвоюваних страв.

16-12-14-foto-600x399-1 (2)

Про медикаментозне лікування хвороби

Найголовніше, про що потрібно пам’ятати після того, як у вас діагностували це неприємне захворювання, – не слід сподіватися на авось і думати, що, мовляв, пройде час, і воно саме розсмокчеться. Неприпустимо нічого не робити для лікування, так як результатом подібного безвідповідального ставлення до свого здоров’я можуть стати найбільш непередбачувані наслідки. Якщо у вас діагностували гастрит з підвищеною кислотністю, ліки, якими б нешкідливими вони не здавалися, ні в якому разі не можна приймати самостійно. Будь-яке самолікування в цьому випадку неприпустимо, і всі призначення робить лише лікар-гастроентеролог за результатами повного обстеження і відповідно до індивідуальними особливостями організму пацієнта.

Для зниження кислотності шлункового соку призначаються такі препарати, як “Фосфалюгель”, “Альмагель”, “Атропін”, “Платифілін”, “Фамотидин”, “Ранітидин”, “Гастропін”, “Пірен”, “Гастрин”, “Рабепразол”, “Омепразол”.

Для того щоб захистити слизову оболонку, лікар прописує засоби, що обволікають її. Найпопулярнішим з них є препарат “Смекта”. Прихильники ж народних методів, про які ми поговоримо нижче більш детально, можуть користуватися білою глиною і відваром льняного насіння.

Застосування ферментних препаратів нормалізує травну функцію. У їх число входять медикаменти “Панзинорм”, “Панкреатин”, “Мезим-форте”, “Фестал”, “Дигестал”.

Також лікування гастриту з підвищеною кислотністю, викликане вже згадуваною раніше бактерією Helicobacter pylori, передбачає прийом такої групи препаратів, як інгібітори протонного насоса, а також призначення відповідної антибактеріальної терапії. У число використовуваних в цьому випадку ліків входять засоби “Амоксицилін”, “Омепразол”, “Тіндазол”, “Езомепразол”, “Кларитроміцин”, “Пілорід”.

Для полегшення болю, викликане захворюванням, прописується курс електрофорезу з використанням новокаїну.

Комплексне лікування включається в себе як фізіо-, так і фітотерапію. У періоди ремісії, коли проходить загострення гастриту з підвищеною кислотністю, лікарі настійно рекомендують як повноцінне здорове харчування, так і систематичне проходження санаторно-курортного лікування.

Харчування як важливий елемент терапії

Всупереч поширеній помилці, не варто занадто сподіватися на традиційну медицину і перекладати все тільки на плечі фахівця і медичних препаратів. Від самого хворого залежить дуже багато. По-перше, необхідно строго і неухильно дотримуватися всі призначення і рекомендації, які дасть на прийомі лікуючий лікар. По-друге, після того як хворому поставили діагноз “гастрит з підвищеною кислотністю”, дієта повинна стати однією з головних складових ефективного лікування. Її недотримання дасть лише короткочасне поліпшення у вигляді зникнення на невеликий проміжок часу симптомів хвороби. І то це може відбутися тільки при найсприятливішому розкладі.

Під час рецидиву лікарі зазвичай призначають найжорсткіший режим харчування, точніше, повна відмова від нього. Подібна міра необхідна для мобілізації внутрішніх резервів організму і запуску процесу самозаживления слизової оболонки шлунка. Протягом приблизно двох-трьох днів дозволяється прийом лише несолодкого слабо завареного чорного чаю або ж лужної мінеральної води. Після закінчення цього терміну дозволяється поступове введення в раціон не заборонених для хворих на гастрит продуктів. Для пацієнтів з діагнозом «гастрит з підвищеною кислотністю» харчування, а саме його правильна організація, є запорукою хорошого самопочуття і об’єктивного поліпшення стану.

Заборонені продукти

Але від чого ж слід відмовитися в першу чергу? Давайте подивимося на список того, що потрібно негайно виключити зі свого раціону. Заборонені продукти можна розділити на дві великі групи за способом їх впливу:

  1. Стимулятори вироблення шлункового соку – алкоголь, будь-які напої з газом і ті, що містять кофеїн. Також під цю категорію підпадають всі фруктові та овочеві соки, за винятком картопляного, капусти і бобові культури.
  2. Руйнівники слизової оболонки шлунка – гостра, копчена і солона їжа, що містить консерванти і штучні барвники. До цієї групи відносяться жирні сорти як м’яса, так і риби, а також птахи. Під забороною знаходяться кислі фрукти і овочі, редис.

Вся їжа повинна бути помірно теплою, слід уникати гарячої та дуже холодною їжі, так як занадто висока і низька температури позначаються на стані слизової оболонки шлунка несприятливим чином. Оптимальний спосіб приготування страв – це звичайна варіння, на пару, а також запікання в духовці.

Спочатку може здатися, що подібні обмеження – дуже жорстка міра. Проте їх дотримання посприяє як поліпшенню стану слизової оболонки шлунка, так і оздоровленню всього організму. З плином часу ви почнете все рідше згадувати, що таке гастрит з підвищеною кислотністю. Харчування же, якого рекомендують дотримуватися гастроентерологи при хворобі, поступово стане звичним і, що найважливіше, здоровим. Це якраз те, чого так не вистачає сучасній людині! А для завзятих кулінарів це ще один привід пустити в хід всі свої навички та долучити до корисної їжі своїх рідних і близьких.

Дозволені продукти

Що ж вітається в раціоні тих, хто бореться з таким захворюванням, як гастрит шлунка з підвищеною кислотністю?

  • Нежирне м’ясо і риба: кролик, курка; тріска, хек, горбуша.
  • Овочі, які перед вживанням необхідно піддавати термічній обробці: варити в каструлі або на пару, запікати.
  • Різні розваристі крупи, серед яких в пріоритеті знаходяться вівсянка, манна і рисова каші, а також слизові супи.
  • Будь-яка знежирена кисломолочна продукція, особливо сир.
  • Лужна мінеральна вода, мінімальний обсяг споживання якої має становити 1 літр на добу.

Якщо у вас гастрит з підвищеною кислотністю, дієта повинна цілком будуватися на стравах з перерахованих вище продуктів. Особливу увагу слід приділити і графіку харчування. Треба їсти часто, однак порції повинні бути невеликими. Такий принцип дрібного харчування мінімізує ризик виникнення печії – одного з поширених симптомів гастриту.

Методи нетрадиційної медицини

Настій для усунення печії

Для приготування цього засобу необхідно помістити до емальованої ємності і залити склянкою крутого окропу по половині чайної ложки звіробою звичайного, деревію і перцевої м’яти. Настояти розчин протягом 2 годин, після чого процідити через марлю. Отримана рідина випивається маленькими ковтками за добу. Курс лікування триває не менше 14 днів. Якщо у хворого часто супроводжується печією гастрит з підвищеною кислотністю, таблетки від неї можна абсолютно безболісно замінити цим натуральним засобом. Ефект від застосування зберігається протягом 2-3 місяців, при необхідності курс повторюють через тиждень після закінчення.

Свіжий сік картоплі

Як ми вже говорили вище, цей овочевий сік настійно рекомендується до прийому при гастриті. Дві штуки коренеплоду миють, чистять і натирають на дрібній тертці. Сік віджимають, використовуючи марлю, і п’ють вранці натщесерце як мінімум 10 днів.

Корінь солодки

Як правило, його використовують для боротьби з кашлем. Але мало хто знає, що вживання солодки сприяє нормалізації кислотності шлункового соку. 20 грамів її кореня ретельно подрібнюють, заливають склянкою дуже гарячої води і протягом приблизно двадцяти хвилин кип’ятять на водяній бані. Потім розчин настоюється 2 години, а потім проціджують через марлю. До нього додають склянку кип’яченої води, перемішують і переливають в скляну ємність. Зберігається він виключно в холодильнику, так як при кімнатній температурі швидко втрачаються його лікувальні властивості. Приймають перед кожним прийомом їжі по дві столові ложки. Курс лікування – 1 місяць. При необхідності курс можна повторювати, витримавши тижневу перерву.

Розчин меду в боротьбі з гастритом

Мед – єдина солодкість, прийом якої рекомендується при цьому захворюванні. Весь секрет криється в його протизапальних властивостях і здатності нормалізувати (поряд з коренем солодки) кислотність шлункового соку. Для лікування необхідний будь-який натуральний мед, столова ложка якого розчиняється в одній склянці теплої кип’яченої води. Курс лікування становить 15 днів, але навіть якщо симптоми хвороби зникнуть раніше, необхідно довести його до кінця.

Настій для усунення болю

Як ми говорили раніше, розчин лляного насіння успішно використовується для лікування гастриту, а саме для боротьби з больовими відчуттями. Насіння поміщають в термос в кількості однієї столової ложки, заливають півлітра окропу і настоюють протягом доби. Після цього настій проціджують і переливається в скляну ємність. Він приймається по одній склянці щоранку на голодний шлунок. Як результат, біль проходить.

На закінчення

Як ви можете переконатися, способів позбавлення від захворювання і полегшення його перебігу досить багато. Неважливо, як ми лікуємо гастрит з підвищеною кислотністю: традиційно або народними методами, важливо лише слідувати рекомендаціям фахівця, знайти найбільш дієві засоби і постійно застосовувати їх.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button