Наука

Людству доведеться боротися з голодом і ожирінням одночасно

Мізерні дієти підривають здоров’я кожної третьої людини у світі, як заявляє незалежна група продовольчих і сільськогосподарських експертів. У той же самий час, за прогнозами фахівців до 2030 року третина населення буде страждати від надмірної ваги та ожиріння. Так в чому ж полягає сучасна проблема харчування? Давайте розбиратися.

Як повідомляє BBC, з посиланням на колишнього президента Гани Джона Кафара і колишнього головного наукового радника уряду Великобританії сера Джона Беддінгтона, понад 2 мільярдів людей в цей час не отримують достатньої кількості вітамінів і мікроелементів в щоденному раціоні. В результаті це призводить до зростання рівня серцевих захворювань, гіпертонії, діабету та інших пов’язаних з харчуванням хвороб, які вже в найближчому майбутньому можуть стати проблемою №1 в медичному середовищі.

Згідно з ученими, недостатність харчування і підвищений кров’яний тиск вже в наступні 20 років можуть забрати стільки життів, що обійдуть за показниками смертності куріння, забруднення повітря і погані санітарні умови життя. Звичайно, за останній час був досягнутий значний прогрес по зменшенню числа голодуючих в світі, але 800 мільйонів людей все ще стабільно недоїдають. Медики впевнені, що тільки крайні заходи боротьби з цим (такі ж, як свого часу заходи проти ВІЛ і малярії) допоможуть впоратися з цією глобальною загрозою.

Але відсутність нормалізованого харчування може призводити і до інших негативних наслідків. Професор Лоуренс Хаддад з Міжнародного дослідницького інституту продовольчої політики (МДІПроП) наводить як приклад Гватемалу, де 40% дітей нижче росту, ніж повинні бути за середньостатистичною нормою. “Частково це обумовлено і соціо-економічною нерівністю. Люди з більш високими доходами харчуються краще, і показники низькорослості у них нижче в рази. А ось люди з низьким доходом не можуть забезпечити своїх дітей потрібною кількістю овочів, фруктів, молочних продуктів або тваринних білків, оскільки їх раціон багато в чому складається з однієї лише кукурудзи», – пояснює професор.

Спроби боротися з недостатнім харчуванням простим збільшенням калорійності їжі теж мають свої наслідки. Наприклад, в Китаї, де за останні кілька років значно змінився щоденний раціон, половина населення матиме проблеми з надмірною вагою вже до 2030 року. У глобальному масштабі експерти оцінюють ситуацію так, що кількість хворих людей зросте з 1,3 млрд (2005 рік) до 3,3 млрд, що складе близько третини населення Землі. Урбанізація веде до того, що люди все більше і більше споживають напівфабрикати, насичені жирними кислотами і солями, що значно підвищує ризик розвитку багатьох захворювань (наприклад, атеросклерозу). На думку Хаддада, тандем харчових підприємств і супермаркетів в гонитві за прибутком завдає непоправної шкоди здоров’ю. Вони поставляють на прилавки продукти з тривалим терміном зберігання і високою калорійністю, але з низькою харчовою цінністю, що і призводить до того, що людина отримує менше корисних речовин за один прийом їжі.

Як виправити ситуацію? За словами вчених, необхідно “перестати просто поглинати їжу і почати харчуватися правильно”. Це означає, що потрібно вживати в їжу більше овочів, фруктів, цільного зерна, горіхів і насіння, а також білкової їжі з низьким вмістом насичених жирів. Крім цього, слід зменшити кількість солодкої і жирної, а також надмірно солоної їжі. Багатьом країнам вдалося нормалізувати здоров’я нації, дотримуючись цього простого рецепту: так, Південна Корея скоротила кількість людей, які страждають від ожиріння, до всього 6% від загального рівня населення. Щоб парадоксальна ситуація, коли голод і ожиріння йдуть пліч-о-пліч, не виникала в державі, необхідна не тільки грамотна економічна політика, а й потрібний рівень колективної свідомості, коли люди в змозі відмовитися від шкідливої їжі на користь здорової дієти.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button