Наука

Вчені довели, що низькокалорійні дієти можуть серйозно уповільнити процес старіння організму

Дослідження на тваринах послідовно демонструють, що дієти з контролем калорій призводять до поліпшення здоров’я та збільшення тривалості життя. Випробування на людях підтвердили, що обмеження калорій є ефективним способом схуднення, але незрозуміло, чи довгострокові дієти з обмеженням калорій дають такі ж системні переваги для здоров’я у людей, як і у тварин.

Image by Skica911 from Pixabay

Нове дослідження, проведене дослідниками з Єльського університету, поставило всі крапки над i. Результати були зосереджені на білку, який, здається, відіграє ключову роль у віковій імунній дисфункції. Дослідники припускають, що він може бути терапевтично спрямований на збільшення тривалості життя у людей.

Вчені використовували дані важливого клінічного дослідження під назвою CALERIE (скор. від “комплексна оцінка довгострокових ефектів зниження споживання енергії”). У дослідженні взяли участь понад 200 здорових суб’єктів без ожиріння, і половині з них було доручено зменшити споживання калорій на 25%.

Випробування тривало два роки, що дало унікальне уявлення про довгострокові наслідки обмеження калорій на ряд фізіологічних біомаркерів. Зрештою, інтервенційна когорта досягла послідовного зниження калорій на 14% порівняно з початковим споживанням на початку дослідження. У новій же роботі вчені провели аналіз цих результатів і з’ясували, як довгострокове обмеження калорій у людей впливає на імунну відповідь і запалення.

“Ми знаємо, що хронічне слабко виражене запалення у людей є основним тригером багатьох хронічних захворювань і, отже, робить негативний вплив на тривалість життя», — розповів Вішва Діп Діксіт, старший автор роботи. “Тут варто поставити запитання: що робить обмеження калорій для імунної та метаболічної систем, і якщо це дійсно корисно, як ми можемо використовувати ендогенні шляхи, які імітують його вплив на людей?»

Перше відкриття було зроблено, коли дослідники вивчили дані МРТ, зосереджені на вилочковій залозі. Вона виробляє імунні Т-клітини і, як відомо, старіє набагато швидше, ніж інші органи тіла. Вікова дисфункція тимуса є однією з причин ослаблення імунної відповіді у літніх людей.

Дослідники виявили, що два роки обмеження калорій, здається, збільшили функціональний об’єм вилочкової залози порівняно з даними, зібраними на початку випробування. Також було виявлено зменшення жиру навколо залози порівняно з незначними змінами в контрольній групі без дієтичних обмежень. Діксіт каже, що це вказує на те, що тимус виробляв більше Т-клітин після двох років обмеження калорій, ніж на початку випробування.

“Той факт, що цей орган можна омолодити, на мій погляд, приголомшує, тому що дуже мало свідчень того, що це відбувається у людей», — зазначив він. “Те, що це взагалі можливо, дуже цікаво».

Поряд з виявленням одного зі способів, за допомогою яких дієти з обмеженням калорій можуть поліпшити здоров’я людини, дійсно цікавим результатом є можлива нова терапевтична мішень для загального вікового погіршення здоров’я. Коментуючи нові висновки, дослідники Тімоті Родос та Розалін Андерсон заявили, що робота проливає світло на те, як молекули, отримані з жиру, можуть впливати на загальний стан здоров’я. Так, терапія на базі «виключення» гена PLA2G7, пов’язаного з діабетом і цілям поруч серцево-судинних захворювань, гіпотетично може бути розроблена для уповільнення темпів вікового зниження метаболізму і імунітету.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button