Земля

Людина перетворила майже 20% поверхні Землі за 60 років

Дослідники з’ясували, що з 1960 року в результаті діяльності людини природний ландшафт змінився на площі, еквівалентній Африці і Європі разом узятим.

Люди змінюють Землю, самі того не помічаючи. Ми вирубуємо тропічні ліси, перетворюємо степи в пустелі, а на місці густих лісових масивів створюємо міста і сільськогосподарські угіддя. Рослини і грунт – особливо в тропічних лісах – поглинають близько 30% антропогенного вуглецевого забруднення, тому масштабні зміни ландшафту можуть означати успіх чи невдачу в досягненні цілей Паризької угоди.

Договір з клімату 2015 року пропонує країнам докласти всіх зусиль для зниження темпів зростання світової температури, щоб її підвищення не досягло 2 ° C в порівнянні з доіндустріальним рівнем. Планета вже нагрілася на 1,2 ° C, і цього виявилося досить для зростання кількості смертоносних штормів, підвищення рівня моря та інших наслідків.

У новому дослідженні автори підрахували, що з 1960 року загальна площа лісового покриву Землі скоротилася майже на мільйон км2, в той час, як площа орних земель і пасовищ збільшилися приблизно на ту ж величину. Робота показала, що площі лісів на півночі – в Європі, Росії, Східної Азії та Північній Америці – збільшилися за останні 60 років, в той час, як в південних країнах, що розвиваються темпи втрати лісів виявилися катастрофічно великими.

Автори також стверджують, що високі ціни на нафту, які досягли в 2008 році піку в 145 доларів за барель, сприяли перетворенню лісів в біоенергетичні культури. Дослідження виявило швидкі зміни в землекористуванні, викликані спочатку «Зеленою революцією» в 1960-70-х роках, а потім розширенням глобальних ринків, яке тривало аж до 2005 року.

Робота показала, що близько 17% земної поверхні міняли свою категорію принаймні 1 раз з 1960 року, наприклад, ставали з лісових масивів пасовищами. Але в деяких випадках одна і та ж місцевість змінювалася кілька разів протягом цього терміну. Якщо брати це до уваги, то площа змінених регіонів буде еквівалентна 32% площі поверхні Землі.

Стаття про відкриття опублікована в журналі Nature Communications.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button