Земля

Під льодом Гренландії виявили залишки рослин

Міжнародна група вчених з’ясувала, що під крижаним щитом Гренландії, ймовірно, ще мільйон років тому була присутня тайгова рослинність.

Image by Jean-Christophe ANDRE from Pixabay

Робота опублікована в Proceedings of the National Academy of Sciences. У 1966 році американські військові пробурили відкладення в крижаному керні на північному заході Гренландії, за 120 кілометрів від узбережжя. Довжина керна склала майже 1,4 кілометра. Тоді відкладення в 4,5 метра просто прибрали в морозильну камеру, а потім випадково виявили в 2017 році.

У 2019 м вчений з університету Вермонту (США) Ендрю Дж. Христос вирішив поглянути на них в мікроскоп. Якого ж було його здивування, коли він побачив не пісок і щебінь, а залишки листя і гілок. Пізніше до нього приєдналися фахівці з університетів Буфало, Юти, Пердью, Колумбійського (США), Копенгагенського (Данія), Манітоби (Канада), Лотарингії (Франція) і Вільного університету Брюсселя (Бельгія), щоб уважно вивчити знахідку – єдині у своєму роді копалини відкладення з дна крижаного гренландського щита.

Дослідники використовували передові методи вивчення керна, які були недоступні вченим в середині минулого століття. У тому числі вони проаналізували співвідношення ізотопів, які утворюються у кварці тільки тоді, коли він перебуває просто неба. Зазвичай лід руйнує все на своєму шляху, перетворюючи рослини в кашу, але в цьому випадку збереження їх виявилося вкрай високим.

Завдяки цьому вчені з’ясували, що в якийсь період за останній мільйон років Гренландія повністю була звільнена від крижаної кірки й на ній, ймовірно, навіть виростав тайговий ліс. Але ж передбачалося, що крижаний щит острова зберігався навіть в міжльодовикові періоди. На думку дослідників, це вказує на те, що острів дуже швидко реагує на будь-які зміни клімату і через антропогенний вплив може втратити весь свій лід: а це викличе серйозне підвищення рівня океану і затоплення прибережних міст.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button