Наука

Люди, які стикаються зі знущаннями на роботі, більш схильні вірити в теорії змови

Серед сучасних людей чимало тих, хто вірить в теорії всесвітньої змови, проте серед тих, хто стикається зі знущаннями на роботі, таких виявилося статистично більше. Психологи припускають, що це пов’язано з почуттям параної: відчуваючи невпевненість стосовно колег, людина охочіше чекає підлості від решти світу. Дослідження опубліковано в журналі Social Psychology.

Багато людей вірять в теорію змови, що пояснює важливі події результатом змови з боку впливових особистостей, від масонів і інопланетян до керівництва компанії. При цьому чим частіше людина стикається з негативом в житті — наприклад, грубістю домочадців або непривітністю працівників громадських служб, — тим частіше вона вважає, що стала жертвою змови.

На жаль, це лише один з негативних наслідків цькування, яка розвиває в жертвах почуття безпорадності. Теорія змови як би знімає з людини провину за власну недієздатність: «це не я слабак і невдаха, це все змова!»

Щоб виявити зв’язок між знущаннями на роботі та вірою в теорію змови, дослідники з Великобританії та Франції провели два експерименти. У першому вони опитали 273 осіб, щоб виявити, чи зазнавали вони знущань з боку колег і чи вірять в те, що їх невдачі — результат чиєїсь змови.

Виявилося, люди, які працюють в негативно налаштованому колективі, не тільки частіше вірили в те, що стали жертвами злого умислу, а й сильніше страждали від параної. І це ще більше підштовхувало їх до конспірологічних переконань.

У другому експерименті вчені попросили 206 осіб уявити себе на новому робочому місці в двох альтернативних ситуаціях — або в якості жертви знущань, або ті, які працюють в позитивно налаштованому колективі. Після цього учасники заповнили опитувальник для визначення рівня параної та встановлення віри в теорію змови. І знову виявилося, що люди, які представили себе жертвами знущань, були швидше схильні вірити, що проти них ополчився начальник або старший колега, який і організував планомірне цькування.

Хоча подібні переконання в однієї окремої людини можуть здатися нешкідливими, насправді в умовах ізоляції (наприклад, під час пандемії Covid-19) вони можуть стати нав’язливою ідеєю, що може привести, наприклад, до відмови від вакцинації.

Дослідники вважають, що для запобігання зростання таких настроїв в суспільстві слід приділяти більше уваги психологічному комфорту в робочих колективах, адже без регулярного «підживлення» з боку колег, які знущаються, людині простіше зрозуміти, що не масони, прибульці і злісне начальство, але вона сама несе відповідальність за свої проблеми.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments