Головна / Земля / Масове вимирання 250 млн років тому пов’язали з озоновим шаром

Масове вимирання 250 млн років тому пов’язали з озоновим шаром

Відновлення після найбільшого вимирання біосфери зайняло цілих 500 тис. років – і винний у цьому вплив сонячної радіації на насіння рослин.

Масове пермське вимирання вважається найбільшим в історії Землі: тоді, близько 250 млн років тому, зникло більше 95 відсотків морських тварин і 75 відсотків хребетних суші. Ключовим винуватцем катастрофи вважають тривалий і потужний вилив Сибірських трапів, які вкрили лавою мільйони квадратних кілометрів. Масштабний викид вулканічних газів привів до різких змін клімату і загибелі біосфери. На відновлення після катастрофи їй знадобилося більше півмільйона років, і причину цього знайшли в озоновому шарі.

Вчені з Каліфорнійського університету в Берклі показали, що ослаблення озонового шару, викликаного вулканічною діяльністю, призвело до того, що сонячний ультрафіолет буквально стерилізував поверхню Землі після катастрофи. Такий вплив надовго знизив здатності рослин давати потомство, що в підсумку і затримало відновлення біосфери. Про це Джефрі Бенка (Jeffrey Benca) зі співавторами пише в статті, опублікованій журналом Science Advances.

Біологи експериментували з рослинами сосни, які порівняно близькі до давніх голосімянних, домінуючих на планеті до і після пермського вимирання. Невеликі деревця висотою не більше 49 см протягом двох місяців виростали під УФ-випромінюванням, інтенсивність якого більш ніж вдесятеро перевищує звичайний для яскравого сонячного дня рівень. Швидкої загибелі рослин це не викликало, однак призвело до порушення тонких процесів, що керують формуванням пилку, а потім і насіння. Неправильні, викривлені шишки гинули через кілька днів після формування, і дерево ставало стерильним.

Массовое вымирание 250 млн лет назад связали с озоновым слоем
©Benca et al., 2018

Вчені відзначають, що ці зміни не були постійні, і при поверненні до нормальної інтенсивності УФ-випромінювання дерева потроху відновлюють нормальну фертильність. Однак в епоху вимирання на тлі масової загибелі дорослих рослин їх нездатність залишити нові покоління насіння призвела до скорочення лісового покрову і, очевидно, різко посилило катастрофу.

Массовое вымирание 250 млн лет назад связали с озоновым слоем
Нормальні і деформовані насіння: вгорі – із древніх зразків, внизу – отримані в експерименті / ©Benca et al., 2018

Гіпотезу підтверджують і палеонтологічні знахідки. Скам’янілості насіння рослин, що відносяться до періоду вимирання, демонструють подібні порушення росту.

«Якщо ви глобально станете регулярно порушувати відтворення домінуючих на планеті груп рослин, ви дестабілізуєте трофічні ланцюжки і саму базу харчування екосистем», – каже Джефрі Бенка.