Земля

Китай “запідозрили” в поширенні чуми в Середні століття

Нове дослідження показало, що щури, можливо, не відігравали вирішальної ролі в поширенні чуми в Європі.

У деяких частинах світу бактерія, що викликає чуму, Yersinia pestis вже давно зустрічається в диких гризунах та їх блохах. Їх називають тваринами “резервуарами”. Зазвичай чума починається у гризунів, і іноді поширюється на людей. У Європі, можливо, колись були тварини «резервуари», які викликали пандемії чуми. Але також вона потрапляла на континент з Азії. Вчені сперечаються, який із цих сценаріїв вірний. Автори нового дослідження запропонували свій варіант.

Згідно зі статтею, опублікованої в Proceedings of the National Academy of Sciences, умови навколишнього середовища в Європі повинні запобігти б виживання чуми в постійних, довгострокових «резервуарах». Автори дослідження вважають, що хворобу повторно заносили азіатські «резервуари», а європейські існували не так вже й довго.

Вчені вивчили характеристики грунту, кліматичні умови, типи місцевості і різновиди гризунів. Все це впливає на те, чи зможе чума «вижити» в різному середовищі. Наприклад, високі концентрації міді, заліза, магнію, аномально високі рівні рН грунту і низькі температури, великі висоти і менша кількість опадів сприяють розвитку стійких резервуарів.

Всі перераховані вище умови відповідають Китаю і західній частині США того часу і підходять для виживання персистентних Yersinia pestis у диких гризунів. При цьому, аналіз показав, що ймовірність існування багатовікових «резервуарів» чуми в 1348 році до початку XIX століття було набагато нижче, ніж вважалося раніше.

У Центральній Азії довготривалі і стійкі “резервуари” існували протягом тисячоліть. Дослідження стародавньої ДНК і стародавніх документів показало: як тільки чума проникла в Європу, вона, мабуть, призвела до появи тільки короткострокових або середньострокових «резервуарів».

Автори дослідження піднімають важливе питання про те, чи залежала бубонна форма чуми від малорухливих гризунів для її передачі, коли замість цього вона могла набагато ефективніше поширюватися безпосередньо, від людини до людини. Вчені припустили, що це сталося через ектопаразити (бліх і, можливо, вошей) або через дихальні системи людей і дотики.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button