Земля

Медики назвали причину смерті Брюса Лі

Іспанські вчені досліджували архівні дані про останні місяці життя великого актора і майстра єдиноборств. Вони дійшли висновку, що через нездоровий спосіб життя його нирки перестали справлятися з підтримкою водного гомеостазу. В результаті у Лі розвинулися важкий дефіцит натрію і набряк мозку, які і стали причиною загибелі в ранньому віці. Їх стаття опублікована в Clinical Kidney Journal.

©Concord Production Inc.

“Будь водою, друже”, – радив Брюс Лі своїм послідовникам. За іронією, саме вода спричинила його передчасну смерть у 1973 році. Медики з Автономного університету Мадрида (UAM) уважно вивчили обставини загибелі актора, уклавши, що він помер від гіпонатремії — дефіциту іонів натрію, пов’язаного з нездатністю нирок виводити надлишок вологи з організму.

Легендарний кіноактор, спортсмен і майстер кунг-фу раптово помер всього в 32 роки. Лікарі, які проводили розтин тіла, діагностували набряк мозку, який набрав майже пару сотень мілілітрів зайвої води. Тоді це пов’язали з аномальною реакцією організму на прийом знеболюючого «Еквагезік». Цей препарат містить аспірин і мепробамат, і сьогодні в багатьох країнах він заборонений саме через ризик важких побічних ефектів.

Існують і конспірологічні версії, що зв’язують ранню загибель актора з “ударом відкладеної смерті”, який за кілька днів до того завдав йому таємничий майстер, щоб Брюс Лі не зробив надбанням публіки деякі “таємні” техніки східних єдиноборств. Однак новий аналіз обставин події, проведений Марією Ванессою Перес-Гомес (Maria Vanessa Perez-Gomez), дає цілком наукову картину смерті актора.

Автори відзначають, що хоча набряк мозку у відповідь на «Еквагезік» цілком можливий, розтин міг би виявити й інші свідчення такої гіперчутливої реакції. Крім того, Лі скаржився на головний біль і запаморочення ще до прийому препарату. Тому вчені пов’язують набряк мозку, що став безпосередньою причиною смерті, з важкою гіпонатремією, яка розвинулася у актора через зовсім нездоровий спосіб життя.

Зокрема, Лі був відомий пристрастю до марихуани, яка викликає підвищену спрагу, і постійно пив велику кількість рідини. При цьому твердої їжі він їв недостатньо: за спогадами дружини і медиків, в останні місяці  обмежувався в основному яблучним і морквяним соками. Таке харчування іноді називають “синдромом чаю з бутербродом” (Tea and toast syndrome). Зазвичай він характерний для вкрай літніх людей, нездатних приготувати собі нормальну їжу, і веде до нестачі в організмі вітамінів, клітковини і багатьох інших потрібних поживних речовин.

За деякими повідомленнями, Лі також приймав діуретики, щоб його м’язи виглядали на екрані більш рельєфними. Нарешті, в останній період життя він ще й зловживав алкоголем, випиваючи “від двох до 20 керамічних пляшок саке в день”. Всі ці фактори не переніс навіть його тренований організм. Нирки перестали справлятися з виведенням рідини з організму і підтриманням водного гомеостазу, що призвело до важкого дефіциту солей натрію.

Цю версію підтверджує і зафіксована близькими Брюса Лі подія, що трапилася ще за пару місяців до смерті. Тоді акторові раптово стало погано: його знудило, він втратив свідомість, почалися судоми. Незабаром напад пройшов, проте вже він міг свідчити про гостре ураження нирок, гіпонатремії і набряку мозку, що розвивається і який не був вчасно діагностований. Навіть після цього Лі продовжував вести надзвичайно виснажливий спосіб життя. Його стан погіршувався, поки все не закінчилося раптовою смертю в одній з клінік Гонконгу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments