Наука

Паразитичний гриб зміг очистити грунт і воду від токсичних сполук ртуті

Ртуть отруйна майже для всіх живих організмів, однак існують види бактерій, грибів і рослин, які здатні рости і навіть процвітати в забруднених грунті і воді. Тепер вчені пропонують використовувати один з таких видів – поширений паразитичний гриб, – щоб очищати забруднені місця від небезпечного металу. Дослідження опубліковано в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Ртутне забруднення – глобальна загроза охороні здоров’я. Вчені постійно шукають нові способи регулювати вміст цього важкого металу в грунтах і водоймах. На цей раз міжнародна група дослідників з Китаю і США запропонувала ефективний і недорогий спосіб біоремедіації грунтів за допомогою паразитичного гриба.

Ентомопатогенний гриб Metarhizium robertsii і раніше привертав увагу вчених. Його розглядали як біологічний засіб боротьби зі шкідниками сільського господарства. Серед останніх, до речі, були не тільки комахи: Metarhizium robertsii виявився здатний пригнічувати діяльність інших грибів, в тому числі небезпечних для культурних рослин.

Тепер до списку корисних властивостей гриба додався ще один пункт. Виявилося, в його присутності кукурудза, яка виросла на забрудненій ртуттю грунті, за складом не відрізняється від звичайної. Вивчивши геном гриба, вчені виявили в ньому два гени, дуже схожих на гени бактерій, здатних знешкоджувати ртутні сполуки.

Щоб переконатися, що саме ці гени надають грибку потрібні властивості, дослідники видалили їх з геному Metarhizium robertsii, після чого знову висадили кукурудзу на забруднений грунт. Цього разу грибкові не вдалося врятувати рослини: ті загинули, отруєні ртуттю. Навпаки, перенесення генів Metarhizium robertsii в геном іншого гриба надав йому потрібні властивості, і кукурудза вижила.

Вивчивши дію генів, вчені з’ясували, що вони кодують ферменти, які розщеплюють високотоксичні органічні сполуки ртуті на менш токсичні неорганічні. Внісши в геном гриба кілька копій цих генів, автори роботи отримали високоефективний засіб з очищення ртутних забруднень: всього за 48 годин модифікований гриб зміг очистити зразки прісної і солоної води від небезпечних сполук ртуті. 

Надалі вчені планують провести польові випробування і перевірити, наскільки ефективно використання корисного грибка для вирощування врожаю на забруднених ртуттю землях. Оскільки Metarhizium robertsii охоче колонізує коріння різноманітних видів рослин, в найближчому майбутньому його додавання в грунт може стати звичною частиною заходів з підготовки нового поля до сівби.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments