Земля

Як в стародавніх каналізаціях були знайдені причини вимирання індіанців

Кахокія, найбільше місто доколумбової Північної Америки, було покинуте через зменшення кількості дощів. У всякому разі, так вважають вчені. Ймовірно, місцевим жителям стало важко отримувати досить високі врожаї кукурудзи і, відповідно, годувати себе і свої сім’ї.

Фото popmech

Спочатку трохи контексту. Зараз Кахокія – це скупчення курганів (109 штук) на березі Міссісіпі, неподалік від Сент-Луїса. Люди жили там приблизно з VI століття. Близько XI-XII століть чисельність жителів там, за прикидками археологів, могла досягти 40 тисяч осіб. Дуже складно ручатися за достовірність цієї оцінки, оскільки археологічних пам’яток мало, а письмових немає зовсім, але, в будь-якому випадку, це було велике місто. Незабаром після цього Кахокія почала деградувати і близько 1400 року було закинуто зовсім. Індіанці, що жили в тих місцях в наступні два-три століття, до стародавніх будівельників міста, ймовірно, не мали ніякого відношення і нічого розповісти про них не могли. Назва «Кахокія» було дано французькими місіонерами вже в іншу епоху. Як називали місто його жителі ми не знаємо, причини їх відходу теж невідомі.

Група дослідників з Університету штату Каліфорнія, Лонг-Біч, провела аналіз донних опадів озера Хорсшу-Лейк (Horseshoe Lake), що знаходиться поруч з курганами. Їх цікавили дві речі.

Сучасний вигляд Кахокіі

Першим предметом дослідження були фекальні станоли – органічні молекули, утворені кишковими бактеріями людини і досить стабільні, щоб зберігатися в опадах сотні років. Мається на увазі, що екскременти людей, які живуть неподалік від озера поступово зносяться в нього опадами і талими водами, після чого захоронюються на дні. Оскільки озерне дно, як годиться осадовим породам, формується шарами, концентрацію станолів в цих шарах можна визначити, а по ній вже приблизно оцінити, як змінювалося населення навколишніх берегів.

Друге – це співвідношення ізотопів кисню в тому ж мулі. Кисень має три стабільних ізотопи, з яких на частку 16O доводиться 99,759%, а на більш важкий 18O – 0,204%. Випаровування води з водойми трохи змінює співвідношення легкого і важкого ізотопів: легкий відлітає в атмосферу швидше, відповідно, важкого в воді стає більше. Цю дуже невелику зміну можна, як і фекалії, відстежити в кернах, визначивши, коли і як коливався рівень води.

Обидва методи добре відомі археологам, їх застосування не є новинкою.

Як з’ясувалося, кількість станолів (тобто в результаті – населення околиць) чітко корелює з рівнем води в озері. Обидві величини досягають мінімуму до кінця XIV століття. Озеро, правда, потім відновилося, а ось люди знову не прийшли.

Ознайомитися з подробицями можна в статті, опублікованій в PNAS.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button