Екологія

Мертвий ліс навколо Чорнобиля не розкладається

Минуло майже 30 років з моменту Чорнобильської ядерної катастрофи, проте мертвий ліс у зоні безпосереднього радіаційного впливу не розкладається. Дослідники відзначають, що це може свідчити про тривожні і маловивчені фактори впливу радіації: про взаємозв’язок радіації і процесу розкладання.

Згідно з дослідженням, опублікованим в журналі Oecologia, ліс навколо Чорнобиля, і особливо Червоний ліс, практично не розклався, хоча з часу його смерті минуло 30 років. Можливо, це пов’язано з тим, що мікроби і грибки не змогли оговтатися від радіаційного забруднення району.

foto_cikavosti_21.07.2014-014

 

В останньому дослідженні вчені проаналізували природні зміни, що відбулися в забрудненому районі з 1991 року, і «виявили значну кількість дрібних частин дерев, накопичених з плином часу», зокрема, листя і відмерлих гілок, які повинні були розкластися протягом декількох років.

Читайте також: Який буде мати вигляд Земля без людини

Результати спостереження спонукали вчених провести більш глибоке дослідження швидкості розкладання на місцевості, і особливо в Червоному лісі – хвойному лісі, який забарвився в червоний колір і помер практично миттєво після Чорнобильської аварії.

«За винятком слідів комах, ми не виявили інших пошкоджень на мертвих стовбурах дерев, – говорить провідний автор дослідження Тімоті Муссеу (Timothy Mousseau). – Це дивно, оскільки в звичайному лісі дерево, що падає, перетворилося б практично в тирсу протягом десяти років».

Для того щоб визначити швидкість розкладання в Чорнобильському лісі, дослідники підготували близько 400 мішків з листям і відмерлими гілками, зібраними в незабруднених районах. Переконавшись, що в цих мішках не залишилося комах або інших факторів розкладання з незабруднених районів, дослідники залишили мішки в різних місцях Чорнобиля з різними рівнями радіації.

Результати говорять самі за себе. По закінченні року від 70 до 90 відсотків листя практично повністю розклалося в областях з незначними показниками радіації. В інших же районах 60 і більше відсотків листя збереглися.

Читайте також: Земля може перетворитися на Марс вже через рік

На думку вчених, це тривожне відкриття. Це доводить, що радіація чинить значний вплив на мікроби і грибки й обмежує процес природного розкладання навіть після того, як на місцевості починають з’являтися нові чагарники і дрібні дерева. Якщо швидкість розкладання не зміниться, відмерлі частини дерев і далі накопичуватиметься, це в перспективі може призвести до жахливих лісових пожеж.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button