Екологія

Перероблений пластик може бути небезпечніше первинного ПЕТ

Дослідники з Лондонського університету Брунеля виявили 150 різних хімікатів, які потрапляють в напої з перероблених пластикових пляшок. 18 з них виявлені в кількостях, що перевищують допустимі дози. Звіт про дослідження опублікований в Journal of Hazardous Materials.

Хімічні речовини, що відповідають кодексу харчових хімікатів (FCC), зустрічаються у всіх упакованих продуктах і напоях. У низьких концентраціях більшість з них вважається безпечними. У своїй роботі британські вчені узагальнили дані 91 дослідження і показали, що концентрація FCC в пляшках з переробленого поліетилентерефталату (ПЕТ) може бути вище, ніж в нових. Вчені вважають, що причина забруднення пов’язана з процесом перероблення.

«Ми виявили, що ці речовини можуть надходити з різних джерел, – говорить Елені Яковіду, керівник дослідження. – Це можуть бути каталізатори і добавки, що застосовуються у виробництві, деградація пластика в процесі використання, зберігання і перероблення. Забруднення можуть відбуватися протягом усього життєвого циклу пляшки”.

Вчені вважають, що підвищення концентрації FCC пов’язане з умовами, в яких ПЕТ-пляшки виробляються, наповнюються, зберігаються і розміщуються на полицях складів і магазинів. Сонячне світло, вологість, Вплив вмісту — всі ці фактори можуть призводити до забруднення.

Фактори, що впливають на забруднення ПЕТ-пляшок на різних етапах життєвого циклу. Зображення: Яковіду, Університет Брунеля

На думку дослідників, вирішити проблему зможе процес супер-очищення. Ця технологія включає три етапи обробки матеріалу: високотемпературну, газову і хімічну очистку.

“Процес перероблення вже включає попередню обробку пляшок — зазначає Яковиду. – Інвестуючи в технології супер-очищення ми можемо максимально наблизити вторинний ПЕТ до первинного за рівнем забруднень».

Вчені звертають увагу, що для досягнення максимального ефекту переробним компаніям необхідно поліпшити методи збору, сортування та перероблення ПЕТ-пляшок, а виробникам створювати упаковку, яку простіше використовувати повторно. Додатковим фактором стане поступова відмова споживачів від ПЕТ-пляшок, що дозволить скоротити загальну кількість пластику, що циркулює в системі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button