Різне

Ми стаємо дурнішими…

rozumУ відповідності з новим дослідженням, результати яких опубліковані в журналі «Тенденції генетики», люди поступово втрачають розумові здібності. Стверджується, що людство втратило еволюційний тиск, який стимулювава до розвитку інтелекту, допоки люди кілька сотень років тому почали жити в густонаселених поселенях.

«Розвиток наших розумових здібностей та оптимізація тисяч генів інтелекту, мабуть, сталися у відносно невербальних розсіяних групах людей, що жили ще до того, як наші предки з’явилися з Африки», – розповідає автор дослідження Геральд Кребтрі з Стенфордського університету. З тих пір, за словами вченого, спостерігається лише спад.

Теорія не без критики. Вчені вважають, що люди не стільки втратили розумові здібності, а швидше на сьогоднішній день диверсифікували їх за кількома групами інтелекту.

Ситуації «життя або смерть»

Ранні люди виживали завдяки здібностям до просторового орієнтування. Мається на увазі, наприклад, уміння швидко збудувати притулок або проколоти списом шаблезубого тигра. Сьогодні майже кожен з нас використовує ці ж здібності для виконання простих дій, таких як миття посуду або стрижка газону, такі завдання вимагають значних інтелектуальних ресурсів.

Варто подякувати наших предків, а також механізму природного відбору за такі здібності. У той же час уміння грати в шахи і писати вірші, швидше за все, розвинулися як побічний ефект.

Але після поширення сільського господарства, коли наші предки почали жити в густонаселених фермерських спільнотах, нагальна потреба у підтримці цих генів в піковому стані поступово згасла. І мало ймовірно, що еволюційна перевага інтелекту більша, ніж за часів, коли ми займалися полюванням і збиранням, стверджується в дослідженні.

«Мисливець-збирач, який приймав неправильне рішення щодо притулку і поживи, очевидно, гинув разом зі своїм потомством, тоді як сьогоднішні біржовики, роблячи таку ж концептуальну помилку, отримують значну премію і стають більш привабливими партнерами. Безсумнівно, екстремальний відбір – справа минулого », – пишуть вчені.

Гени інтелекту

Цікаво, що десь 2-5 тисяч генів визначають інтелект людини, і вони особливо чутливі до шкідливих змін, інакше мутаціям. Грунтуючись на даних про рівень мутацій, вчені прийшли до висновку, що середній індивідуум переніс дві генетичні зміни, що негативно вплинули на розумові здібності і розвивалися протягом останніх 3 тисяч років.

Гіпотеза трохи суперечлива. Адже по всьому світу середній IQ значно виріс за останні 100 років – явище, відоме як ефект Флінна. Але цей стрибок по більшій мірі пов’язаний з оптимізацією медичного догляду в період вагітності, поліпшенням харчування і зменшенням впливу хімічних речовин, що впливають на роботу мозку, таких як свинець.

Але більшу кількість мутацій генів інтелекту у людей не означає, що ми стаємо менш розумними як вид, впевнений психолог Томас Хіллс з Уорікського університету. Навпаки, коли відпала необхідність бути відмінним мисливцем або збирачем, з’явилася можливість розвитку більш різноманітної популяції людей з різними типами інтелекту.

«200 тисяч років тому не було Стівена Хокінга. Він просто не існував, – говорить Томас Хіллс. – Але сьогодні люди з його інтелектуальними можливостями роблять речі і проводять аналізи, які ніколи не були б нам доступні в нашому середовищі еволюційної адаптації ».

[poll id=”1″]


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button