Земля

Мікропластик допоміг супербактеріям ділитися небезпечними генами

Дослідники показали, що мікропластик зі стічних вод може впливати на передачу генів стійкості до антибіотиків між супербактеріями.

Dung Pham, Chen Wu, NJIT

Частинки мікропластику вчені виявляють по всій земній кулі – від арктичних снігів до антарктичних морських льодів, від дна глибоких океанських западин до вершини Евересту. Все більше досліджень показують, що ці частки переміщаються вгору по харчовому ланцюжку – від комах і планктону до птахів, риб, тюленів, черепах і людям. Ефекти накопичення мікропластику в тканинах людини на здоров’я залишаються не до кінця відомим.

Нове дослідження показало ще одну проблему, в яку ці частинки можуть робити свій внесок. Мікропластик в міських очисних спорудах, мабуть, створює ідеальне середовище для супербактерій, які добре ростуть в ньому і обмінюються генами лікарської стійкості. За словами дослідників, очисні споруди є «гарячими точками», в яких накопичуються різні хімічні речовини, стійкі до антибіотиків бактерії і патогени. Мікропластик може служити їх носіями, допомагаючи супербактеріям обмінюватися генами в популяції.

Автори зібрали зразки з трьох станцій очищення стічних вод в Нью-Джерсі й ввели в деякі з них два типи мікропластику – поліетилен і полістирол. У контрольні зразки вчені додавали пісок. Потім вони відстежували, які види бактерій росли в кожному середовищі, а також зміни в їх геномі. Виявилося, що вісім видів бактерій здатні зв’язуватися з частинками мікропластику набагато краще, ніж з піском.

Всього через три дні автори виявили, що три специфічних гени, звані sul1, sul2 і intl1, які пов’язані зі стійкістю до антибіотиків, зустрічаються в середовищі з мікропластиками в 30 разів частіше, ніж в середовищі з піском. Додавання додаткових антибіотиків в зразки збільшило кількість цих генів стійкості в 4,5 рази. Тепер вчені планують з’ясувати, наскільки добре проникає цей мікропластик з бактеріями в навколишнє середовище.

Дослідження опубліковане в Journal of Hazardous Materials Letters.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button