Земля

Геологи відкрили останню таємницю Кривавого водоспаду

Як і багато інших незвичайних природних явищ, Кривавий водоспад в Антарктиді приховував у собі безліч загадок, над якими ламали голови геологи по всьому світу.


Кривавий водоспад — це потік талої води, яка виливається з льодовика Тейлора в Сухих долинах Мак-Мердо в Східній Антарктиді. Довгий час після його відкриття в 1911 році дослідники припускали, що в кривавий колір забарвлюють воду червоні водорості, однак пізніше було доведено, що насправді водоспад «живиться» потоком соляного розчину, що знаходиться під льодом. Солона вода переповнена залізом, яка при контакті з повітрям окислюється і стає червоного кольору, створюючи «кривавий» ефект.

У минулому році дослідники повідомили, що їм вдалося знайти сольові ґрунтові води під льодовиком Тейлор — вони припустили, що це і є джерело Кривавого водоспаду.

Крім того, що тала вода кривавого кольору — явище саме по собі досить дивне, дослідники також виявили, що ропа — вода, що представляє собою насичений сольовий розчин, — залишається рідкою, хоча Тейлор є холодним льодовиком: він промерзає до самої основи, а температура його на льоду набагато нижче 0 градусів. І нове дослідження геологів з Університету Аляски нарешті розкриває останню таємницю Кривавого льодовика: чому соляний розчин під льодом залишається рідким?..

При замерзанні вода виділяє тепло, тому розчин не замерзає, каже гляціолог Ерін Петтіт. Щоб перетворитися у лід, сольовому розчину потрібні набагато більш низькі температури, ніж у прісній воді, а тепла, що виділяється, ропі достатньо, щоб залишатися в рідкому стані. Петтіт і її колеги також з’ясували, що ропа «тягнеться» практично на 5 кілометрів від кінця льодовика.

До речі, ропа — це ще і місце існування мікробів, які викликають особливий інтерес у астробіологів: дослідники вважають, що на Марсі колись могли існувати подібні екстра-солоні ґрунтові води.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button