Земля

Мільярд років безперервного руху тектонічних плит Землі показали на відео

Вчені представили першу безперервну модель руху плит Землі, що охоплює від мільярда років тому до наших днів і включає поліпшену модель для неопротерозоя – кембрію (1000-520 мільйонів років тому).

Рух тектонічних плит / © Сіднейський університет

Тектоніка плит – наукова теорія, яка описувала великомасштабний рух семи або восьми великих плит (в залежності від того, як їх визначають) і більшого числа менших плит твердої оболонки нашої планети, тобто літосфери. Відносне переміщення плит зазвичай становить від нуля до 100 міліметрів на рік: оскільки тектонічні процеси почалися на Землі між 3,3 і 3,5 мільярда років тому, цієї швидкості виявилося досить, щоб переміщати цілі континенти.

Команда геофізиків з Китаю, Австралії і Канади створила одну з найбільш повних на сьогодні моделей безперервного руху тектонічних плит починаючи з мільярда років тому. І такий значний проміжок часу умістили на 40-секундному відео. Саме дослідження опубліковано в журналі Earth-Science Reviews.

«Наша планета унікальна тим, що на ній є життя. Але це можливо тільки тому, що геологічні процеси, такі як тектоніка плит, забезпечують планетарну систему життєзабезпечення. Наша команда створила абсолютно нову модель еволюції Землі за останній мільярд років », – розповів професор Дітмар Мюллер з університету Сіднея.

Відео з рухом тектонічних плит / © Сіднейський університет

Протягом останніх чотирьох років автори дослідження збирали дані про відносні переміщення плит на всіх континентах і тектонічної історії для віддалених регіонів. Отримана в результаті анімована реконструкція показує, як океани розкривалися і звужувалися, континенти розходилися і періодично рекомбінувалися, з’єднувалися й утворювали суперконтиненти.

«У людському масштабі часу все рухається в сантиметрах в рік, але, як ми бачимо, континенти були всюди в часі. Таке місце, як Антарктида, яку ми сьогодні бачимо як холодний і непривітний регіон, насправді колись було прекрасним для відпочинку на екваторі», – додав Сабін Захіровіч з Сіднейського університету.

Нова модель дозволить вченим краще зрозуміти, як змінився клімат і океанічні течії, як живильні речовини перетекли з глибин Землі, щоб запустити еволюцію. У підсумку, відзначають дослідники, їх робота, можливо, пояснить, чому на нашій планеті є життя.

«Звичайно, ця реконструкція призначена для відображення основних аспектів глобальної тектоніки за останній мільярд років, отже, в ній відсутні багато деталей, які можна було б включити для окремих регіонів», – підсумували автори дослідження.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button