Земля

Зафіксовано рекордну почастішання катастрофічних явищ

Австралійські вчені реконструювали стан Ель-Ніньо (Південної осциляції) за 400 років, виявивши, що в останні десятиліття кліматичні коливання рекордно посилилися і стали частіше. В майбутньому ця тенденція, що сприяє більш частим стихійним лихам, ймовірно, продовжиться з-за глобального потепління. Для цього фахівці проаналізували матеріал, узятий із коралів Тихого океану. Про це повідомляється в прес-релізі на Phys.org.

Досі коралові керни не використовувалися для виявлення сезонних змін у Тихому океані, оскільки ряд фахівців вважав це неможливим. Дослідники розробили алгоритм, який дозволив визначити характер змін в Ель-Ніньо за отриманими зразками, і підтвердили, що він успішно виявляє зареєстровані нещодавно фази Південної осциляції. Це дозволило кліматологам реконструювати клімат минулого.

Вчені виявили збільшення активності Ель-Ніньо в центральній частині Тихого океану в кінці XX століття і припустили, що в майбутньому сила Ель-Ніньо в східній частині Тихого океану може зростати. За останні 30 років в центральній частині Тихого океану спостерігається безпрецедентне збільшення числа Ель-Ніньо в порівнянні з 30-річними періодами за останні 400 років.

Ель-Ніньо — коливання температури поверхневого шару води Тихого океану, час осциляції досягає 3-8 років. Його сила і тривалість варіює, в окремі роки (наприклад, у 1997-1998-х роках) спостерігалися найпотужніші його фази. Сильні Ель-Ніньо викликають повені та інші екстремальні погодні умови, неврожаї, а також сприяє поширенню епідемічних захворювань.

Кнопка «Наверх»
Закрыть