Всесвіт

Астрономи підтвердили наявність планети земного типу біля червоного карлика Gliese 1151

Нові спостереження підтверджують існування планети Gliese 1151b, дотепер поміченою лише в радіохвилях, і дозволяють взяти їх на озброєння при пошуку нових екзопланет.

©Danielle Futselaar, Artsource.nl

Невеликі й тьмяні червоні карлики – дуже поширений вид зірок, і розташовані досить близько до них планети навіть можуть бути потенційно населеними. Червоний карлик Gliese 1151 знаходиться в 26 світлових роках, в сузір’ї Великої Ведмедиці, і близько року тому вчені помітили, що від нього реєструється незвичайний радіохвильовий сигнал на частоті 150 мегагерців з круговою поляризацією.

Уже тоді астрономи пов’язали це з присутністю компактної планети, розташованої на низькій орбіті з періодом обертання не більше п’яти діб. Згідно з запропонованою моделю, екзотичний сигнал створює взаємодії планети з вихідним від Gliese 1151 потоком заряджених частинок – зоряним вітром. Немов судно, що пливе по річці, планета викликає в цьому потоці хвилі, які приносять додаткову енергію назад до зірки, нагріваючи ближні ділянки її хромосфери. Нагріту ділянку, переміщаючись слідом за обертовою планетою, і може призводити до появи поміченого сигналу.

Однак, щоб остаточно підтвердити ці міркування, потрібно було довести існування планети Gliese 1151b іншими, класичними методами. Один з них, доплеровській – по слабких коливань положення зірки, викликаним тяжінням планети, що обертаються поруч – використовували автори нової роботи. Її результати представлені в статті, прийнятій до публікації в The Astrophysical Journal Letters.

Суврат Махадеван (Suvrath Mahadevan) і його колеги провели спостереження за допомогою наземних телескопів, а також космічного апарату TESS. Вони підтвердили присутність планети, яка здійснює повний оборот навколо Gliese 1 151 за 2,02 доби і має масу близько 2,5 маси Землі. За словами вчених, робота дозволяє остаточно взяти на озброєння низькочастотні радіохвилі в якості нового інструменту для виявлення екзопланет і вивчення їх характеристик.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button