Всесвіт

Чи можуть відразу дві чорні діри обертатися в центрі Чумацького Шляху?

Як з’ясували вчені з Каліфорнійського університету, у чорної діри в центрі нашої галактики, можливо, є подружка. Нагадаю, що згідно з загальноприйнятою точкою зору всі зірки в Чумацькому Шляху обертаються навколо надмасивної чорної діри під назвою Стрілець А*. Проте результати нового дослідження показали, що поряд з нею може існувати друга чорна діра. І якщо ця заява здається вам дивною, то марно. Все тому, що в центрі більшості галактик знаходяться надмасивні чорні діри. А галактики, як ви, ймовірно, знаєте, часто зіштовхуються і зливаються одна з одною. Результатом цих процесів цілком може виявитися існування відразу декількох чорних дір. Але коли Чумацький Шлях зіткнувся з іншою галактикою?

Чорні діри в центрах галактик

Це може вас здивувати, але галактики, як і всі інші об’єкти у Всесвіті, а також всі живі істоти на нашій планеті народжуються, живуть, розвиваються і вмирають. Впродовж останніх 15 років астрономи намагалися довести існування надмасивної чорної діри в центрі Чумацького Шляху. Отримати докази вдалося за допомогою Дуже великого телескопа (VLT) Європейської космічної обсерваторії (ESO).

Спостерігаючи за орбітальним рухом зірок навколо центру галактики, дослідники прийшли до висновку, що зірки повинні рухатися по орбітах під дією колосального гравітаційного тяжіння надмасивної чорної діри. Згідно з отриманими результатами, маса Стрільця А* майже в три мільйони разів перевищує масу нашого Сонця.

Враховуючи той факт, що галактика Чумацький Шлях, як говорив про неї Стівен Хокінг, «нічим не примітна», дослідники вважають, що у всіх центрах галактик знаходяться надмасивні чорні діри. Дослідники також відзначають, що Стрільця А* оточують десятки зірок і кілька великих хмар газу, які час від часу зближуються і проходять на небезпечній відстані від чорної діри.

Оскільки більшість галактик еволюціонують, зливаючись з іншими галактиками, той факт, що в центрі Чумацького Шляху може бути не одна чорна діра не здається таким дивним. Більш того, навіть якщо сьогодні другої чорної діри поруч зі Стрільцем А* немає, це не означає, що так було завжди. Не виключено, що в далекому минулому у чорної діри був «молодший брат» або «сестра». Або він є і сьогодні. Але якщо так, чому ми про нього нічого не знаємо?

Складене інфрачервоне зображення центру Чумацького Шляху

На думку Кліффорда Уїлла, видатного професора фізики з університету Флориди і співавтора дослідження, опублікованого в журналі The Astrophysical Journal Letters, якби існував супутник Стрільця А*, то його гравітація вплинула б на орбіти зірок, що обертаються навколо. Так дослідники виявили б другу чорну діру. Як пишуть автори роботи, це схоже на те, як орбіта Юпітера збурює орбіту Урана. Це відбувається тому, що Юпітер володіє своїм гравітаційним тяжінням.

Розуміння цього процесу цікавить вчених ще й тому, що це – один з можливих способів зростання чорних дір. До того ж, не варто забувати про те, що злиття двох чорних дір породжує гравітаційні хвилі.

Таємниці Чумацького Шляху

Оскільки телескоп – це свого роду машина часу, вдивляючись в глибини космосу, ми можемо багато дізнатися про його минуле. Тепер же вчені вважають, що вивчення надмасивної чорної діри в центрі Стрільця А* може пролити світло на минуле нашої рідної галактики.

Галактики, зірки і чорні діри дуже дивні об’єкти

Якщо друга чорна діра буде виявлена, це відкриття може вказати на інші процеси, які призводять до того, що в центрах галактик обертаються ці космічні монстри. Крім того, відкриття здатне кинути виклик сучасним уявленням про злиття та еволюції галактик. Водночас, відсутність другої чорної діри означає, що Чумацький Шлях не стикався з великими галактиками як мінімум 10 мільйонів років.

Через те, що маса Стрільця А* в 4 мільйони разів більше маси Сонця, це фактично робить її однією з найбільших чорних дір у Всесвіті. Так що якщо у минулому і сталося зіткнення з іншою галактикою, воно було незначним. Швидше за все Стрілець А* утворилася в результаті злиття з більш дрібними, карликових галактик. Однак наразі точної відповіді на питання про те, скільки чорних дір знаходиться в центрі Чумацького Шляху немає.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button