Всесвіт

Астрономи запідозрили інопланетян у перешкодах при спостереженні

Вчені з Інституту SETI вирахували, що наземні телескопи цілком можуть помітити спалаху потужних лазерів з зірки Таббі, що відрізняється непередбачуваними періодами втрати блиску. Пояснити феномен природними причинами поки не вдається. Астрономи спостерігають ще за двома дивними тьмяніючими галактичними світилами. Якщо їх розрахунки підтвердяться протягом 2019 року, однією таємницею в космосі стане менше.

Зірка по імені Таббі

У 2015 році вчені, які аналізували дані орбітального телескопа «Кеплер», звернули увагу на дивну поведінку зірки KIC 8462852, розташованої в 1470 світлових роках від Землі в сузір’ї Лебедя. Цей схожий на Сонце біло-жовтий карлик час від часу втрачав до двадцяти відсотків яскравості. Значить, його щось загороджувало, вирішили астрономи.

Серед півтори сотні тисяч об’єктів, що спостерігалися «Кеплером», нічого подібного зірці Таббі (названа на ім’я першого автора статті Табеті Бояджян з Єля) не було. Однозначно пояснити цей феномен вчені не могли. Припустили, що оточує зірку щось щільне — диск з протопланетної речовини, рій комет або хмари дрібного пилу. Не виключали спотворення сигналу від оптики телескопа.

Крім того, поглинати світло KIC 8462852 здатні пилові хмари навколо нашого Сонця, міжзоряний пил, молекулярні хмари, диск чорної діри або двійника зірки.

Не відкидали і гіпотезу про високорозвинені цивілізації, діяльність якої якимось чином знижувала яскравість зірки Таббі. Джейсон Райт і Стенн Сігурдсон з відділу астрономії та астрофізики і центру екзопланет і населених світів Пенсильванського університету (США) припустили, що це може бути щось на зразок сфери Дайсона — широких панелей на орбіті, що перетворюють випромінювання сонця в електроенергію.

Ілюстрація, на якій зображено гіпотетичне нерівне кільце пилу, що обертається навколо KIC 846285

Астрономы заподозрили инопланетян в помехах при наблюдении
Ілюстрація, на якій зображено гіпотетичне нерівне кільце пилу, що обертається навколо KIC 846285

У вересні минулого року Райт, ґрунтуючись на останніх даних спостереження за зіркою, виключив будь-які непрозорі перешкоди для випромінювання, здатні змінювати яскравість, у тому числі планети, астероїди, штучні мегаконструкції.

Тим не менше вчені з Інституту SETI за підтримки ініціативи Breakthrough Listen не відкинули гіпотезу про братів по розуму в зоряній системі Таббі. Річ у тому, що джерело не тільки втрачало блиск, але і загадково спалахувало. Якщо це лазер, що використовується в системах зв’язку, військових цілях або для запуску космічних кораблів?

Проаналізувавши 177 спектрів, отриманих оптичним роботом-телескопом обсерваторії Лик на горі Гамільтона в Каліфорнії, а також радіосигнали телескопа Green Bank, вчені розрахували, що сучасна людська техніка здатна помітити позаземний лазер на відстані 1470 світлових років, якщо він потужніший 24 мегават.

Кільця затемнення

У листопаді астрономи оголосили про ще один загадковий мерехтливий об’єкт — зірку VVV-WIT-07. Роберто Саїто з Університету Санта-Катаріна (Бразилія), з колегами вивчили багаторічні спектри в ближній інфрачервоній області, які отримані телескопом ЕКА «Віста» в Чилі, що спостерігає балдж Чумацького Шляху — здуття зі зірок навколо центру нашої галактики, і помітили, що влітку 2012 року джерело VVV-WIT-07 два рази тьмяніло — на 11 та 48 днів. Причому перший раз яскравість знизилася на 80 відсотків.

Будувати якісь теорії на основі лише попередніх даних учені не можуть. Але вважають, що зірку щось загороджує. Швидше за все, це щільні хмари міжзоряного пилу, яких багато між Сонячною системою і центром Чумацького Шляху.

Астрономи спробували обчислити періодичність загасання яскравості VVV-WIT-07 і висунули дві гіпотези. Згідно з першою, зірка буде мерехтіти в 2019 році тричі: 21 січня, 10 липня і 27 грудня. Друга передбачає одне зниження яскравості — в серпні 2019 року. Якщо хоча б один з прогнозів підтвердиться, загадку можна буде пояснити природними причинами.

Саїто відзначає, що VVV-WIT-07 нагадує зірки Бояджян і Мамажека — ще один таємничо тьмяніючи об’єкт, виявлений американським астрономом Еріком Мамажеком з Університету Рочестера. Він схожий на Сонце і знаходиться в 420 світлових роках від нас у сузір’ї Центавра.

Зірку Мамажека епізодично затінює великий об’єкт: швидше за все, газова екзопланета з кільцями як у Сатурна, тільки набагато більш величезними. Через них випромінювання від зірки слабшає на 95 відсотків.

Кнопка «Наверх»
Закрыть