Всесвіт

Мозок космонавтів старіє швидше і у нього є ознаки тривалої травми

Нове дослідження показало, що після подорожі в космос в астронавтів спостерігаються клінічно значущі зміни мозку.  Посилання на дослідження в журналі JAMA Neurology.

Тривале перебування в космосі не тільки призводить до атрофії м’язів і зниження щільності кісток, але і надає тривалий вплив на мозок. Попередні трирічні дослідження підтверджували це. Однак невідомо, чи є структурні зміни мозку нешкідливими або клінічно значущими.

Німецькі, шведські та російські вчені провели спільне дослідження, в якому оцінили структурну цілісність людського мозку за допомогою маркерів крові у космонавтів після повернення з тривалої місії. Виявилося, що тривале перебування в космосі призводить до того, що у мозку спостерігаються вагомі ознаки травми головного мозку, також він старіє швидше, ніж у звичайних людей.

Вчені досліджували поздовжні зразки крові п’яти космонавтів, які, в середньому, перебували на борту МКС 169 днів (5,5 місяців). Всі службовці здали кров безпосередньо перед польотом і відразу після повернення на Землю. Ще два зразки брали через один і три тижні після приземлення.

У зразках крові вчені виявили істотне підвищення вмісту декількох специфічних для мозку білків, зокрема, протягом першого тижня після повернення в порівнянні з вихідними значеннями до місії. Ці протеїни вказують на пошкодження довгих нервових волокон в білій речовині людського мозку і гліальних клітинах.

Вчені також відзначили зниження тау-білка (маркера сірої речовини), який зберігався навіть через три тижні після повернення астронавта на Землю. Дослідники пояснюють, що все це свідчить на користь комплексної реакції мозку на перебування в космосі, а не тільки одного типу тканини.

“Наші результати вказують на легку, але тривалу травму головного мозку і потенційно прискорену нейродегенерацію“, пояснює співавтор дослідження, професор Петер Цу Ейленбург з Університету Людвіга-Максиміліана.

Причина збільшення специфічних білків мозку може полягати в порушеному венозному відтоку голови в умовах мікрогравітації. Цей механізм може з часом привести до збільшення об’єму спинномозкової рідини й тиску на білу і сіру речовину. Вчені відзначають, що необхідні подальші дослідження, щоб придумати, як знизити вплив мікрогравітації на людський мозок, щоб мінімізувати неврологічні ризики при тривалих місіях. “Зробити це треба до того, як ми почнемо планувати подорож на Марс», — підсумовують експерти.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button