Всесвіт

У NASA розповіли про бунт марсохода Curiosity

Як відомо, марсохід Curiosity вже вніс неоціненний внесок у розвиток наших знань про Червону планету. Однак інженери розповіли, що на самому початку місії була ситуація, коли ровер практично припинив функціонувати і збунтувався проти команди з NASA.


Ровер приземлився на Марсі 6 серпня 2012 року, через 50 років після того, як люди почали активне дослідження планети. На відміну від своїх попередників, потенціал Curiosity не був обмежений тільки фотозйомкою: талановитий робот міг самостійно брати проби ґрунту і глини, свердлити валуни і робити спектрометрію зразків.

Для того, щоб здійснювати всю цю складну наукову діяльність, у ровера є два «мозкових центри», про які Роб Меннінг, головний інженер JPL, висловлюється як про «першого і другого пілотів». Ровер постійно здійснює ті чи інші обчислення, після чого відправляє на Землю їх результати. Але через півроку, проведених на Марсі, він почав проявляти перші ознаки… бунту.

Комп’ютер Pilot (той самий горезвісний «перший пілот») має здатність запускати самодіагностику. У ровера виникли проблеми з пам’яттю, і перший комп’ютер повинен був передати керування другому — але з якоїсь причини цього не зробив. «Комп’ютер почав чинити свавілля і проявляти характер: коли ми порадили йому подрімати, він відмовився йти у сплячий режим. Потім перестав фотографувати, а потім припинив і дослідницьку діяльність», розповідає Меннінг.

Зіткнувшись з комп’ютером-бунтівником, у Роба було не було вибору: йому належало відключити Pilot і передати управління його партнеру. Це був ризикований крок, адже якщо б активація другого комп’ютера не вдалася з тих чи інших причин — вся місія, вартість якої перевищує $2,5 млрд, була поставлена під загрозу. Через кілька гнітючих секунд очікування система все-таки подала ознаки життя: Co-Pilot завантажив всі дані і продовжує працювати досі. Однак інженери не виключають можливості рецидиву дивного бунту дослідника Червоної планети.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button