Земля

На затонулому скандинавському кораблі знайшли “скарб” зі спецій з усього світу (фото)

Нове дослідження корабля, затонулого в XV столітті біля берегів Швеції, відкрило добре збережену “колекцію” рослин того часу.

Археологи з Лундського університету у Швеції провели нове дослідження уламків корабля “Грібшунден”, затонулого в 1495 році біля берегів Швеції. Хоча уламки корабля були вперше знайдені в 1960-х роках і відтоді постійно вивчалися, попередні дослідники пропустили контейнери з добре збереженим рослинним матеріалом – понад 3000 зразків.

Серед знахідок дослідники відзначають такі спеції, як мускатний горіх, гвоздику, гірчицю і кріп. Вони також знайшли зразки інших рослин, в їх числі шафран і імбир, горошини перцю і мигдаль.

Спеції, знайдені на кораблі. Зліва направо: шафран, чорний перець, гвоздика. Зображення: Mikael Larsson, Brendan Foley, PLOS One

Грібшунден” – корабель данського короля Йоганна або Ханса. У 1495 році він підійшов до шведських берегів, багато навантажений товарами і людьми. Історики вважають, що Ганс хотів укласти торгову угоду зі шведським регентом Стеном Сутре Старшим. Це дозволило б йому отримати контроль над Швецією і створити єдину скандинавську державу. На той час в результаті аналогічної торгової угоди Ханс мирно «приєднав» Норвегію.

Але недалеко від шведського берега на кораблі почалася пожежа, в результаті якого «Грібшунден» затонув, а всі товари були втрачені. Після втрати товарів і корабля, Ханс змінив плани, відмовився від переговорів, напав на Швецію і підпорядкував країну силою.

Насіння рослин, знайдені на кораблі: а) огірка, б) винограду, в) чорної гірчиці, г) малини, д) хмелю, е) блекоти. Зображення: Mikael Larsson, Brendan Foley, PLOS One

Дослідники відзначають, що різноманіття спецій на кораблі свідчить про потужну торговельну мережу, яку побудував король Ханс. Деякі спеції, наприклад, походять з Індонезії. Серед інших товарів на борту також вдалося виявити різноманітні закуски і товари рослинного походження: сушену ожину, малину, виноград і льон. Їх різноманіття свідчить про ступінь розвитку Датського королівства в той час.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button