Всесвіт

Надмасивні чорні діри можуть зароджуватися з темної матерії

Нова гіпотеза пояснює появу надмасивних чорних дір у ранньому Всесвіті колапсом гало темної матерії.

Спіральна галактика в оточенні гало темної матерії: погляд художника / © ESO, L. Cal?ada

Формування надмасивних чорних дір залишається однією з невирішених загадок астрофізики. Такі об’єкти можуть набирати мільйони і мільярди мас Сонця, що вимагає чималого часу. Однак відомі надмасивні чорні діри, що з’явилися менше мільярда років після Великого вибуху. Висуваються різні гіпотези, що пояснюють їх прискорене утворення: наприклад, без вихідної зірки, внаслідок колапсу щільних скупчень газу і пилу.

Нову ідею запропонувала команда європейських і південноамериканських астрономів, стаття яких опублікована в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Автори звернули увагу на те, що велика частина маси галактик припадає на загадкову темну матерію, яка не проявляє себе ніяк, крім гравітації, що діє на звичайну речовину.

Розріджене гало темної матерії оточує галактики, а ближче до центру її концентрація наростає. Вчені припускають, що тут вона може формувати стабільне «ядро», і якщо щільність темної матерії досить велика, здатна колапсувати з утворенням чорної діри. За оцінками Карлоса Аргуельес (Carlos Arguelles) і його колег, такий процес повинен розвиватися значно швидше, ніж в традиційних моделях, і міг привести до появи надмасивних чорних дір вже в молодому Всесвіті.

«Новий сценарій пропонує природне пояснення формування надмасивних чорних дір у ранньому Всесвіті,додає Аргуельес, – не вимагаючи ні попередньої появи великих зірок, ні абсолютно нереалістичних швидкостей акреції речовини (як альтернативні моделі)». Цікаво, що в не дуже великих галактиках маси темної матерії має бути недостатньо для колапсу, і «темне ядро» в них може залишатися стабільним досить довгий час. Його гравітація в деяких аспектах здатна імітувати присутність чорної діри.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments