Всесвіт

НАСА допомагає розкрити секрети знаменитої зірки, що вибухнула

Кассіопея А стала першим об’єктом, яку спостерігали за допомогою передового інструменту НАСА.

Астрономи виміряли і нанесли на карту поляризовані рентгенівські промені від залишків знаменитої зірки Кассіопея А (Cas А). Для цього вони використовували інструмент дослідження рентгенівської поляриметрії NASA Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE). Дослідження проливає нове світло на природу молодих залишків наднових зірок.

Попередні дослідження Cas А за допомогою радіотелескопів показали, що радіосинхротронне випромінювання створюється в областях майже всього залишку наднової, а магнітне поле орієнтоване радіально, як спиці колеса, поширюючись від центру залишку до краю. Вивчаючи наднову за допомогою обсерваторії Chandra, вчені передбачали, що поляризація рентгенівських променів буде створюватися магнітними полями, перпендикулярними магнітним полям, що спостерігаються радіотелескопами.

Нові дані показали, що магнітні поля в рентгенівських променях вирівнюються в радіальному напрямку. Рентгенівські промені відрізняються меншим ступенем поляризації, ніж показали радіоспостереження. Вчені зробили висновок, що рентгенівські промені виходять з турбулентних областей наднової.

На цьому малюнку об’єднані дані NASA Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE) з рентгенівським зображенням від Chandra (синій) і зображенням в оптичному світлі від «Хаббла» (Золотий) залишку наднової Кассіопеї A (Cas А). Фото: NASA/CXC/SAO; IXPE: NASA/MSFC/J. Wink та ін.

Інструмент IXPE створили НАСА та Італійське космічне агентство в рамках спільної місії. Його запустили 9 грудня 2021 року. Це перший супутник, який може вимірювати поляризацію рентгенівського випромінювання з таким рівнем чутливості та чіткості.

Детектори IXPE відображають сліди вхідного рентгенівського випромінювання. Вчені можуть використовувати ці дані, щоб отримати інформацію про поляризацію світла. Так вони дізнаються, через які об’єкти пройшли рентгенівські промені..

Кассіопея A (скорочено Cas A) — перший об’єкт, який спостерігав IXPE після початку роботи. Ударні хвилі об’єкта є одними з найшвидших у Чумацькому Шляху.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments