Наука

У лабораторії виростили зомбі-гриби для створення ліків проти раку і вірусів

Вчені створили технологію вирощування грибів Cordyceps, які паразитують на комах. Їх можна використовувати для створення ліків.

Дослідники з Національного університету Чхунбук знайшли спосіб вирощувати зомбі-гриби кордицепс (Cordyceps) в лабораторних умовах. Технологія дозволяє зберегти активність культури і використовувати її корисні властивості.

Кордицепс – це сімейство грибів, які відомі тим, що заражають і вбивають комах. Вони проростають через тіло комахи, створюючи мережу ниток, які захоплюють м’язи тварин і «перехоплюють» управління. Як тільки тіло комахи повністю виснажується, гриб дає «плоди», які проростають крізь плоть, вивільняючи спори і заражаючи більше особин.

На відміну від інших грибів, кордицепс рідко зустрічається в природі, а в лабораторних умовах їх зазвичай вирощують на зернах коричневого рису. Але при такому способі виробництва рівень кордицепіну — основної корисної речовини — в грибах вкрай низький.

Зростання зомбі-грибка в різному живильному середовищі (зверху) і виробництво кордицепіну (знизу). Зображення: Turk et al., Frontiers in Microbiology

Щоб збільшити вироблення цієї речовини, дослідники замінили рис на поживних комах. Дослідники експериментували, вирощуючи гриби-зомбі на цвіркунах, лялечках шовковичного шовкопряда, борошняних черв’яках, кониках, личинках хрущів з білими плямами і японських жуках-носорогах протягом двох місяців.

Виявилося, що різна їжа впливала на ріст грибів. Кордицепс найбільше ріс на борошняних черв’яках і лялечках тутового шовкопряда і найменше на личинках хруща і коників. При цьому найбільше кордицепіну вироблялося на японських жуках-носорогах, хоча сам гриб в такому середовищі і не виростав великим.

Вчені встановили, що збільшення вироблення кордицепіну залежить від вмісту в комасі жирів, а не білків. Зокрема, для виробництва корисної речовини потрібні високі рівні олеїнової кислоти. Додавання цієї речовини навіть до низькоефективного “корму” істотно збільшує виробництво кордицепіну.

Хоча зомбі-грибки і здаються небезпечними, попередні дослідження показали, що кордицепін має протизапальну, антиоксидантну, омолоджуючу, протиракову і антибактеріальну дію. Дослідники вважають, що технологія промислового виробництва цієї речовини допоможе в створенні лікарських препаратів для лікування широкого спектру захворювань.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button