Всесвіт

Чи правда, що Земля почала обертатися швидше

Вчені з’ясували, що у 2020 році Земля оберталася швидше, ніж будь-коли. З чим це пов’язано і чи варто нам побоюватися за майбутнє планети?

Unsplash

У цьому і минулому році Земля прискорила своє обертання. Це вже призвело до скорочення тривалості дня — правда, менше ніж на 1,5 мілісекунди. Чому наша планета раптом почала обертатися швидше, якщо до цього сповільнювалася?

Якщо міркувати логічно, то з часом обертання Землі, навпаки, має сповільнюватися, адже на неї діє приливне прискорення через гравітаційну взаємодію з Місяцем. На це також може впливати масоперенесення в надрах планети. І дійсно, через ці процеси в нашому році додається приблизно 2,3 мілісекунди за століття. Але розрахунки швидкості обертання Землі за 2020 рік показали, що вона збільшилася. Як таке можливо?

19 липня 2020 року був найкоротший день з початку спостережень — Земля зробила оборот навколо своєї осі на 1,4602 мілісекунди менше звичайних 86 400 секунд. Вчені прогнозують, що в поточному 2021 році кожен день в середньому буде коротшим на 0,5 мілісекунд через прискорення обертання планети.

В останні десятиліття середня швидкість обертання Землі постійно знижувалася, і хронометристи були змушені додати 27 додаткових секунд до атомного часу з 1970-х років, щоб синхронізувати годинник з уповільненою планетою. Напередодні нового 2016 року годинник по всьому світу навіть зупинилися на секунду, щоб дозволити обертанню Землі надолужити згаяне. Однак зараз планета прискорюється, і незабаром може знадобитися відняти секунду, щоб дозволити людству правильно вимірювати час. Якщо ця подія відбудеться, воно стане першою у своєму роді.

Прискорення обертання може бути обумовлено безліччю факторів, які дослідники вже вивчають. Основним винуватцем цього вчені поки що вважають процеси масоперенесення в розплавленому ядрі. Раніше вони були причиною уповільнення обертання, але тепер в їх поведінці щось змінилося, і планета почала розганятися. Передбачається також, що невелику роль в цьому може грати танення льодовиків, шляхом якого створюється дисбаланс маси, і планета починає обертатися швидше.

За матеріалами The Telegraph.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button