Всесвіт

NASA озвучило умову для висадки на Місяці у 2026 році

Глава підрозділу NASA із систем дослідження Місяця пояснила раніше невідому публіці умову для висадки людей на супутнику Землі у вересні 2026 року. Скептики оцінили цю заяву як прагнення Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору США перекласти відповідальність за зрив термінів місячної висадки на когось ще.

Формально у 2026 році люди вперше висадяться поблизу південного полюса Місяця. Щоправда, поза зонами вічного затінку, оскільки скафандри, що розробляються сьогодні, не працюють при температурах нижче -160 / © NASA

Кетрін Кернер (Catherine Koerner), яка раніше очолювала програму пілотованих польотів NASA, а тепер відповідає за “системи дослідження” для програми “Артеміда”, відповіла на запитання американських ЗМІ про те, який наступний крок з боку SpaceX потрібен для того, щоб США змогли повернути людей на Місяць у 2026-му. Саме вересень цього року в космічному агентстві все ще називають терміном висадки на земному супутнику, хоча практично ніхто, хто знайомий із космічною галуззю, не очікує виконання плану.

Кернер заявила, що для утримання NASA в розкладі SpaceX за контрактом необхідно виконати перекачування кріогенного палива на орбіті Землі. За її словами, це має статися на початку 2025 року.

Такий політ має включати досить складні маніпуляції. Після запуску одного Starship із Землі має бути запущений інший, “наздоганяючий” (Starship chaser). Потім вони зістикуються на земній орбіті, і “той, що наздоганяє”, повинен буде перекачати певну кількість палива на основний корабель.

За уявної простоти опису все це досить складні операції. Обом кораблям належить зістикуватися в автоматичному режимі. Ще складніше з перекачуванням палива: поки його в порівнянних обсягах не виконував ніхто в космосі. Річ у тім, що для дозаправлення місячної версії Starship (Starship HLS) потрібні щонайменше сотні тонн рідкого метану і кисню.

Тому обсяг перекачування з корабля, що “наздоганяє”, має бути близьким до всього його практичного корисного навантаження (до 100 тонн). Досі кріогенне паливо на орбіті не перекачували з одного корабля в інший. Передавання невеликого об’єму некріогенного палива (тобто такого, що не потребує охолодження) набагато простіше технічно.

Нагадаємо, перед “Артемідою III” (запланований політ для висадки афроамериканця і жінки на Місяці) Starship HLS має бути дозаправлений зі спеціального корабля – накопичувача палива. Це теж має бути Starship, який, зі свого боку, попередньо дозаправить щонайменше 10 польотів інших Starship-танкерів. Рідкий метан і кисень на орбіті поступово википають, тому час для дозаправлення корабля-накопичувача обмежений кількома місяцями.

Це накладає великі вимоги на наземну інфраструктуру SpaceX. Оскільки кораблі типу Starship ще далеко не відпрацьовані, вони легко можуть пошкодити стартові вежі, на які мають опускатися перший і другий ступені цієї системи. У Бока-Чіку (Техас, основний космодром SpaceX у рамках цієї програми) поки що лише одна працююча вежа, другу добудовують. Другий пусковий майданчик у Флориді SpaceX планує дообладнати не раніше другої половини 2025 року.

До кінця 2025-го запланована наступна демонстраційна місія SpaceX: вона передбачає автоматичний політ Starship HLS на Місяць, посадку там і зліт на навколомісячну орбіту. Так корабель має імітувати свої дії під час “Артеміди III” у 2026 році.

За планом NASA виведе на орбіту корабель “Оріон” (на власній ракеті SLS), той долетить до навколомісячної орбіти, два астронавти звідти перейдуть на Starship HLS, той сяде на Місяць, де пробуде тиждень. Потім він злетить, знову зістикується з “Оріоном”, після чого корабель повернеться на Землю.

Naked Science раніше писав, що на сьогодні в реалізації цього плану вчасно є великі сумніви. Під час першого ж безпілотного польоту “Оріона” 2021 року з’ясувалося, що під час повернення на нашу планету його теплозахисний щит зазнав значних пошкоджень. По-хорошому, щит треба модифікувати, а потім випробовувати ще одним безпілотним польотом.

Але це практично нереально, адже один такий політ коштує 4,3 мільярда доларів. Для порівняння: за всю програму створення Starship HLS, що складається з багатьох десятків польотів, NASA заплатить SpaceX лише 2,6 мільярда. Чотирьох з гаком у бюджеті агентства немає – ймовірність якихось проблем з “Оріоном” там просто не врахували.

Скафандри, в яких астронавти NASA перевіряють придатність шлюзу Starship для виходу на Місяць / © Space.com

Інше слабке місце – скафандри. На сьогодні астронавти відпрацьовують дії в шлюзі Starship у костюмах із порожніми ранцями (на фото). Спорядження для Місяця зробити вкрай складно: американські місячні скафандри, зокрема, мали обмежену рухливість у колінах і пропускали повітря після першого виходу через використання блискавок. Тижнева місія на Місяці з чимось такого ж рівня просто небезпечна. Нові скафандри для висадки поки не показали достатнього рівня готовності для посадки у 2026 році.

У зв’язку з усім цим у Штатах багато хто вважає, що NASA просто намагається перекласти відповідальність за неминучий зрив термінів висадки на Місяць на SpaceX. Однак це може і не вийти: компанія Ілона Маска демонструє серйозні успіхи у випробуваннях. Зі значною ймовірністю вона встигне показати перекачування палива на орбіті в першому кварталі 2025 року. У цьому разі Національному управлінню з аеронавтики і дослідження космічного простору США доведеться шукати іншого крайнього.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button