Наука

Наскільки сильно можна уповільнити старіння

В процесі старіння з нашим тілом відбувається безліч різних змін. Але чи можна зупинити старіння або хоча б сповільнити його якомога сильніше?

Всі живі організми складаються з клітин. Вчені сьогодні можуть вирощувати клітини в лабораторії, вивчати їх і проводити різні експерименти. У 1961 році Леонард Хейфлик зауважив, що в середньому людська клітина може ділитися тільки 50 разів, перш ніж вона перейде в стан, подібний до сплячки, стаючи «старою». Вважається, що накопичення таких клітин в тканинах організму може пошкодити інші клітини і грати вирішальну роль в старінні організму.

Існує безліч причин клітинного і «загального» старіння. До них відносяться окислювальні пошкодження, накопичення дрібних помилок в ДНК і вкорочення тіломер. Протягом усього життя клітини, різні її компоненти так чи інакше пошкоджуються. У якийсь момент цих пошкоджень стає так багато, що клітина не може функціонувати так само добре, як раніше.

Але чи можна уповільнити старіння клітин? Сьогодні у вчених і правда є методи, що дозволяють це зробити. У дослідженнях на тварин біологи показали, що, наприклад, у черв’яків C. elegans є відразу кілька шляхів, генетичні зміни яких здатні знизити темпи старіння. Один з них виявився пов’язаний з харчуванням. Наступні роботи, проведені на безлічі тварин, включаючи собак і мавп, показали, що зниження калорійності дієти здатне уповільнити старіння.

Сьогоднішні закони обмежують генетичне втручання в організм людини, тому така антивікова терапія нам поки недоступна. Однак, дослідження показують, що здорова їжа і регулярні заняття спортом дозволяють підвищити якість життя і потенційно збільшити її тривалість. Вплив цих факторів на тривалість життя суто індивідуально, так у різних людей відрізняється генотипи і по різному впливає навколишнє середовище.

За матеріалами Science Alert.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button