Наука

Стимуляція мозку призвела до більш «екологічних» рішень

Вчені розробили протокол стимуляції мозку, що призводить до зміни прийняття рішень на користь групових потреб.

Image by hainguyenrp from Pixabay

Незважаючи на те, що проблема зміни клімату залишається надзвичайно гострою, досі є пробіл між тим, яких установок дотримуються люди щодо підтримки більш екологічного способу життя, і тим, як часто вони наслідують такі установки в повсякденному житті. У чому ж причини такого розриву?

Вчені з Бернського університету (Швейцарія) поставили це питання і провели дослідження активності мозку, щоб знайти фактори, що заважають вести більш екологічний спосіб життя. Результати представлені в журналі Cortex.

Автори роботи звернули увагу на такий психічний феномен, як менталізація — здатність уявляти думки, плани та наміри іншої людини з опорою на власний досвід. Хоча очевидні наслідки зміни клімату спостерігаються вже зараз, легко зрозуміти, що вони значно більше торкнуться наступних поколінь. Здатність людини до менталізації стосовно незнайомих людей значно слабша, ніж до сім’ї, знайомих і друзів. Вчені припустили, що саме в різниці прояву цієї здібності лежить відповідь на питання, чому люди не залучаються активно до екологічного способу життя.

У цьому дослідженні добровольців запрошували в лабораторію для участі в економічній грі, яка передувалася стимуляцією мозку. Кожна людина мала можливість забрати деяку суму з групового бюджету, однак, чим більше коштів витратила б перша група, тим менше отримувала друга.

Вчені розробили таку гру, щоб провести паралель з невідновлюваними ресурсами і наслідками їх нераціонального використання для майбутніх поколінь. В експериментальній групі учасники отримували активізуючу стимуляцію електричним струмом тім’яно-скронево-потиличної області-ділянки мозку, який грає ключову роль в процесі менталізації. Це доступний і безпечний спосіб, щоб неінвазивно, тобто не порушуючи роботу структур мозку, впливати на активність нейронів в різних його ділянках.

Виявилося, після подібної стимуляції учасники починали приймати рішення, враховуючи інтереси наступної групи, і “зберігали” доступні ресурси. Але придушення активності цієї області мозку не призвело до зміни поведінки. Таким чином, вченим вдалося показати, що активне задіяння процесів менталізації — наприклад, у вигляді відсилання до конкретних людей в порівнянні з відсиланням до анонімного «майбутнього покоління» — може позитивно вплинути в бік прийняття більш «екологічних» рішень.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button