Земля

Найдавніший предмет з написом “Зроблено в Китаї” – йому 800 років

За написом «Зроблено в Китаї» і точною вказівкою на місце виробництво археологи датували фрагмент кераміки, виявлений серед інших речей на місці, де вісім століть тому затонуло китайське торговельне судно.

The Field Museum / SWNS.com

У вісімдесяті роки минулого століття в Яванському морі (між островами Суматра і Ява) знайшли остов затонулого 800 років тому судна. Дерево на той час майже повністю розклалося, але час пощадив вантаж; артефакти піднімають і вивчають уже тридцять років. Минулого тижня в журналі Journal of Archaeological Science: Reports вийшла стаття з описом однієї зі знахідок – фрагменти кераміки з написом «Зроблено в Китаї». Про роботу вчених розповідає видання The Mirror.

Ліза Нізіолек, керівник дослідницької групи, яка займається вивченням артефактів із затонулого судна, розповідає: «На початку дев’яностих судно датували серединою-кінцем XIII століття, але ми знайшли свідчення на користь того, що воно було побудовано на сотню років раніше. Вісімсот років тому хтось написав на цьому горщику: “Зроблено в Китаї”. Вказівка ??на конкретне місце допомогло нам правильно датувати судно ». На глиняному посуді, що становив частину вантажу, є вказівка ??місця виробництва – регіону в Китаї, який змінив назву після вторгнення монголів в 1278 році. На посуді використовується стара назва, і Нізіолек вважає, що судно затонуло приблизно в середині XVII століття; за іншими ознаками вчені уточнили найбільш ранню з можливих датувань – 1162 рік.

Крім глиняного посуду судно перевозило слонову кістку і смолу, яку в той час використовували для обробки корпусів суден. Середина дванадцятого століття – час розквіту морської торгівлі в Китаї; саме тоді морські шляхи почали користуватися великим попитом, більше, ніж Великий шовковий шлях.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button