Здоров'я

Не “сова” і не “жайворонок” – виявилося, у людей є шість основних хронотипів

Ми звикли, що в нашому суспільстві є люди, які люблять прокидатися рано вранці (жайворонки) і ті, хто не сплять ночами (сови). Однак дослідження говорять про те, що хронотипів існує більше: цілих шість!

Якщо ви ніяк не могли знайти себе в системі «жайворонок-сова», то тепер ви можете зрозуміти чому!

Хронотип — це індивідуальні особливості добових ритмів. Деякі фахівці називають це «внутрішнім годинником», які допомагають визначити, коли необхідно засипати, а коли не спати.

Нові хронотипи людини

Дослідники з Федерального Дослідницького центру Фундаментальною і трансляційної Медицини  відзначають, що попередні роботи були зосереджені тільки на ранковому і вечірньому хронотипі, проте вчені припустили, що їх може бути більше. Так, в ході дослідження, автори змогли розширити класифікацію добової активності до 6 типів:

Ранковий (жайворонки);
вечірній (сови);
високоактивний тип (який є активним протягом всього дня);
денної сонний тип (який активний вранці й ввечері, а не днем);
денний активний тип (активний вдень);
помірно-активний тип (характеризується зниженням активності протягом дня).

Ранкові хронотипи мають більше енергії на початку дня, яка падає до середніх рівнів днем, а потім до низьких ввечері. Навпаки, вечірні хронотипи проявляють низький рівень бадьорості вранці, який виростає до середнього рівня в середині дня, а потім підійматися до високого рівня вночі.

Як правило, біологічні ритми не сильно розходяться з астрономічним часом. Правда, є два винятки — так звані дуже ранні жайворонки й дуже пізні сови. Перші лягають спати не пізніше пів на восьму вечора, а прокидаються о пів на п’яту ранку

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button